2018 EKPSS Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılacak?

2018 EKPSS Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılacak?

2018 yılında gerçekleştirilecek olan EKPSS başvuru işlemleri nereden ve nasıl gerçekleştirilecek? EKPSS sınavına başvurmak isteyen adaylar sınava başvurularını hangi tarihte gerçekleştirecek? Sınava başvuracak adaylar için EKPSS detayları haberimizin devamında yer almaktadır. 2018 EKPSS Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılacak?

EKPSS Başvuruları Nereden Yapılacak?

EKPSS ve kuraya katılmak isteyen adaylar, EKPSS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru
süreleri içinde (EKPSS için 6 -21 Şubat 2018, kura için 2-16 Mayıs 2018) ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.  Adayların başvuru işlemlerine başlamadan önce bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

EKPSS sınavına başvurmak isteyen adaylar  ÖSYM AİS üzerinden başvurularını gerçekleştirebilmektedirler. Bunun için ÖSYM AİS şifresi edinmeleri gerekmektedir. ÖSYM AİS şifresi ve TC kimlik numarası ile adaylar AİS üzerinden başvurularını gerçekleştirmektedir. Sınava girecek olan adaylar sınav başvurularını gerçekleştirdikten sonra başvuru ücretini yatırmak zorundadır. Sınav başvuru ücretini yatırmayan adayların başvuruları geçerli sayılmayacaktır.

2018 EKPSS Sınav Tarihi Ne Zaman?

2018 EKPSS sınavı nisan ayında gerçekleştirilecek. Sınava girecek olan adaylar sınav tarihinden bir hafta öncesinde yayınlanan sınava giriş belgesini indirmek zorundadır. Sınava giriş belgesi adayın sınava girebilmesi için sınav kimliği niteliğindedir. Sınava giriş belgesi ile birlikte aday sınava gelirken yanında kimliğini de getirmek zorundadır. Sınav tarihi 22.04.2018 (22 Nisan) olarak belirlenmiştir. 

2018 EKPSS Sonuçları Hangi Tarihte Açıklanacak?

EKPSS sınavına girdikten sonra en çok merak edilen soruların başında sınav sonuçları ne zaman açıklanacak olmaktadır. Sınava giren adaylar sınav sonuçlarını sabırsızlıkla beklemektedir. Peki sınav sonuçları ne zaman ve hangi tarihte açıklanacaktır? Sınav sonuçları ÖSYM’nin sınav takviminde de yer almaktadır. EKPSS sınavının sonucu 17.05.2018 (17 Mayıs) tarihinde açıklanacaktır. Sınav sonuçlarını adaylar ÖSYM AİS şifresi ile öğrenebileceklerdir.

Sınav sonuçlarını öğrenmek için buraya tıklayınız!

EKPSS Nedir?

EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı), Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu engellilerin engel grupları ve eğitim durumlarına göre yapılan ve sonuçları Devlet memurluğu ile kamu kurum ve kuruluşlarının işçi kadrolarına alınmalarında kullanılan merkezi sınav demektir.

ÖSYM EKPSS sınavı, 81 il merkezinde saat 10.00’da başlar. Sınavda adaylara engel gruplarına ve öğrenim düzeylerine uygun tek oturumda “genel yetenek” ve “genel kültür” testleri uygulanıp testlerde toplam 60 soru soruluyor.

Genel Yetenek Testi Soru Sayısı Kaçtır?

1) Türkçe 15

2) Matematik 15

Genel Kültür Testi Soru Sayısı

1) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 10

2) Temel Yurttaşlık Bilgisi 6

3) Türk Kültür ve Medeniyetleri 3

4) Türkiye Coğrafyası 5

5) Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel, Kültürel ve Güncel Sosyoekonomik Konular 6

Bu Sınava Kimler Girebilir?

Engelli tanımına, Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından engel oranının yüzde kırk veya üzerinde ve çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler girer.

Erhan Yakut

Erhan Yakut 1989 Eskişehir Doğum olan yazarımız , uluslararası ilişkiler bölümü mezunu olup sitemizde haftanın 4 günü haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz