2018 ÖSYM AİS (Aday İşlemleri Şifresi) Nasıl Alınır?

1204 0

2018 ÖSYM AİS (Aday İşlemleri Şifresi) Nasıl Alınır?

2018 ÖSYM sınavlarına girecek olan adayların aday işlemleri şifresini edinmesi gerekmektedir. Peki ÖSYM aday işlemleri şifresi nasıl alınır? ÖSYM aday işlemleri şifresini almak için ne yapmak gerekiyor? İşte sınava girecek olan adayların merak ettiği soruların yanıtları yazımızın devamında yer almaktadır. 2018 ÖSYM AİS (Aday İşlemleri Şifresi) Nasıl Alınır?

2018 ÖSYM aday işlemleri şifresini almak için ÖSYM’nin yaptığı açıklamayı hemen aşağıda paylaşıyoruz. ÖSYM aday işlemleri şifresi sistemi için bir duyuruda bulundu.

ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavlar için sistemde daha önceden tanımlanmayan adaylar için Başvuru Merkezlerinden yapılan başvuru işleminde adaylara internet erişim şifresi ücretsiz olarak verilmektedir. Bu şifre, adayın sisteme ilk girişinde aday tarafından bizzat değiştirilir. Bu şifreler geriye dönüşümsüz olarak ve kriptolu olarak sistemimizde tutulmaktadır. İlgili adaydan başkasının şifreyi bilmesi, görmesi ve edinmesi mümkün değildir.

Adaylar, T.C. Kimlik Numarası ve şifreyle birlikte ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr ve https://sonuc.osym.gov.tr adreslerini kullanarak sınav başvurusu yapma, tercih bildirme, başvuru ve tercih bilgilerinde değişiklik yapma, sınava giriş belgesi edinme, sınav sonuçları ve yerleştirme bilgilerini edinme işlemlerini yapabilirler.

Şifre, adayın hem ilgili sınavın bütün aşamalarında, hem de sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalıdır. Kişisel şifresini kaybeden veya unutan adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden ücretsiz olarak yeniden edinebilirler. Bunun için belirtilen internet adresinden “Şifremi Unuttum” alanına girmeleri burada kendilerine sorulan soruları doğru cevaplandırmaları (Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.) gerekmektedir. Sorulara doğru cevap veremediği için internet erişim şifresini bu yolla yeniden edinemeyen adaylar, yeni şifre edinmek için ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine veya ekte yer alan ÖSYM tarafından yetkilendirilmiş Başvuru Merkezlerine nüfus cüzdanı/pasaportları ile birlikte şahsen başvurarak, ücreti karşılığı yeni şifrelerini edinmek zorundadır. Nüfus cüzdanında adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde adayın güncel bir fotoğrafı veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir.

ÖSYM Merkezde (Bilkent-Ankara) adaya internet erişim şifresi verme işlemi yapılmamaktadır.

Adayın kendisinden başka hiç kimse aday adına şifre edinemez.”

İnternet Erişim Şifresi Verebilen ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri ve Başvuru Merkezleri

ÖSYM Aday İşlemleri Şifremi Unuttum

ÖSYM ais şifresini unuttum ne yapacağım diyorsanız sorunuzun yanıtı basit. Hemen yazımızın devamında unuttuğunuz ÖSYM aday işlemleri sistemi şifrenizi nasıl öğreneceğinizi ya da sıfırlayacağınızı anlatacağız. Şifrenizi unuttuysanız yazımızın hemen devamında vereceğimiz linke tıklayınız. Karşınıza açılan sayfada sizden istenilen TC kimlik numarasını ve ekranda gördüğünüz güvenlik numarasınız eksiksiz olarak giriniz.

Bu bilgileri girdikten sonra ikinci aşamadasınız. Bu aşamada  karşınıza açılan sayfada kimlik bilgilerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir. Karşınızdaki sayfada cüzdan seri ve cüzdan no istenmektedir. Bu aşamayı da geçtikten sonra güvenlik sorusu aşamasına gelmektesiniz.

Güvenlik sorusu aşamasında şifrenizi oluştururken yanıtladığınız cevabı girmeniz gerekmektedir. Bu cevabı eksiksiz ve doğru olarak girmeniz gerekmektedir. Sizden istenilen tüm bilgileri eksiksiz olarak girdiğinizde şifreniz yenilenecektir.

ÖSYM AİS Güvenlik sorusunu unuttum diyorsanız da, şifrenizi aldığınız merkeze başvurarak yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz.

ÖSYM AİS Şifre Sıfırlamak İçin Tıklayın!

Summary
2018 ÖSYM AİS (Aday İşlemleri Şifresi) Nasıl Alınır?
Article Name
2018 ÖSYM AİS (Aday İşlemleri Şifresi) Nasıl Alınır?
Description
2018 ÖSYM sınavlarına girecek olan adayların aday işlemleri şifresini edinmesi gerekmektedir. Peki ÖSYM aday işlemleri şifresi nasıl alınır?
Author
Publisher Name
İnternetin Gazetesi

Erhan Yakut

Erhan Yakut

Erhan Yakut 1989 Eskişehir Doğum olan yazarımız , uluslararası ilişkiler bölümü mezunu olup sitemizde haftanın 4 günü haber yazmaktadır.