2018 ÖSYM EYDS/2 Başvuruları Başladı Mı?

532 0

2018 ÖSYM EYDS/2 Başvuruları Başladı Mı?

2018 ÖSYM EYDS/2 başvuruları nasıl yapılır? 2018 ÖSYM EYDS/2  başvuruları hakkındaki tüm detaylar aşağıda ayrıntılarıyla belirtilmiştir. Sınava nasıl başvuracağımız, nereden başvuracağınız, başvuru sırasında sizden istenilen belgelerin neler olduğu gibi bilgiler aşağıda belirtilmiştir. 2018 ÖSYM EYDS/2 Başvuruları Başladı Mı?

e-YDS 2018/2 İngilizce alanında, 10 Şubat 2018 tarihinde Ankara, İstanbul ve İzmir’deki sınav binalarında uygulanacaktır. Sınava başvurular, 17 Ocak – 1 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Sınav, saat 14:30’da başlayacak ve 180 dakika olacaktır. Sınava alınacak aday sayısı, e-YDS sınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olacağından bu sınavda kontenjan, sınırlı olacaktır. Sınav ücretini önce ödeyen adaylar kontenjana eklenmiş olacaktır. Kontenjan kalmadığı takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve e-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacaktır.

“e-YDS’de kapasite artışı nedeniyle; e-YDS Kılavuzu’nda yer alan ‘e-YDS’ye katılmak isteyen bir aday, bir takvim yılı içerisinde (12 ay) aynı dilden sadece bir kez sınava girmek için sınav ücreti ödeyebilir.’ koşulu e-YDS 2016/11 itibariyle ‘e-YDS’ye katılmak isteyen bir aday, son 3 ay içerisinde aynı dilden sadece bir kez sınava girmek için sınav ücreti ödeyebilir.’ şeklinde değiştirilmiştir.”

e-YDS, elektronik ortamda yapılacağından, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile Ek’te yer alan deneme e-sınavı hazırlanmıştır. Bu sınavlara katılacak adayların sınavdan önce deneme sınavından yararlanmaları gerekir.

Adaylar, Deneme e-Sınav Uygulamasına ve e-YDS 2018/2 Kılavuzuna aşağıdaki bağlantılardan erişebileceklerdir.

e-YDS/2 Başvurusunda Bulunmak İçin Buraya Tıklayın!

2018 e-YDS/2 Başvuru Kılavuzuna Ulaşmak İçin Tıklayın!

ÖSYM Nedir?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, kısaca ÖSYM 1974 yılında kurulmuştur. Kurulduğunda adı Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi yani ÜSYM iken 1981 yılında YÖK’e bağlanarak “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi yani ÖSYM olmuştur.

ÖSYM, YÖK’ün tespit ettiği esaslar çerçevesinde yükseköğretim kurumlarına öğrenci alınması amacıyla sınavları hazırlayan ve yapan, öğrenci isteklerini de göz önünde tutarak Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslara göre değerlendiren, öğrenci adaylarının yükseköğretim kurumlarına yerleştirilmesini sağlayan ve bu faaliyetlerle ilgili araştırmalar ve diğer hizmetleri yapan Yükseköğretim Kuruluna bağlı bir kuruluştur.

 


Kadir Polat

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.