2018 YÖKDİL Sınavı Zor mu Olacak?

2018 YÖKDİL Sınavı Zor mu Olacak? 

Mevcut yabancı dil sınavının yanında adayın alanındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık) dil yeterliliğini belirlemeye yönelik olarak Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) süreci başlatılmıştı. Öğrenciler YÖKDİL sınav ücreti ne kadar, YÖKDİL sınavı ne zaman, YÖKDİL sınavı zor mu olacak sorularının cevabını merak ediyor. İşte YÖKDİL hakkında tüm ayrıntılar haberimizde…

YÖKDİL Sınavı Başvuruları Hangi Tarihte?

YÖK tarafından yabancı dil yeterliliğini belirlemeye yönelik yapılan YÖKDİL sınavının dördüncüsü için başvurular 7 Şubat’ta alınmaya başladı. 2018 YÖKDİL sınavına başvurular 16 Şubat 2018 tarihinde saat 18.00’e kadar yapılabilecek.

2018 YÖKDİL sınavına başvurular yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden gerçekleştirilecek.

2018 YÖKDİL Sınav Ücreti Kaç TL’dir?

Dördüncü YÖKDİL sınavı, 17 Mart 2018 Cumartesi günü saat 14.00’de tek oturum halinde gerçekleştirilecek. Sınav 30 ilde 35 sınav merkezinde yapılacak. YÖKDİL sınav ücreti başvuru işleminin son adımında kredi/banka kartı ile ödenecek. YÖKDİL sınav başvuru ücreti 85,00 TL’dir.

Sınava başvuru işlemini yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacak ve bu adaylar için “Sınav Giriş Belgesi” düzenlenmeyecek.

Adayların sınavda yapacakları işaretlemeler ve yazacakları yazılar için yanlarında, koyu yazan siyah kurşun kalem ve iz bırakmayan silgi bulundurmalı gerekmektedir.

YÖK Dil Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Sınav Takvimi

Aday Başvuruları:07 – 16 Şubat 2018 (saat 18:00’e kadar)
Sınav Giriş Belgelerinin Yayımlanması:12 – 16 Mart 2018
Sınav Tarihi:17 Mart 2018

Sınavın Başarısı Nasıl Değerlendirilecek?

İlgili mevzuatsal düzenlemelerimizde olduğu ve yabancı dil sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecektir.

YÖKDİL’in Geçerlilik Süresi Olacak mı? 

YÖKDİL’in geçerliliğine ilişkin düzenlemeler YDS ile aynı olacaktır. YDS geçerlilik süresi sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren olmak üzere 5 yıl geçerlidir

2018 YÖKDİL Zor Mu Olacak?

2018 yılında gerçekleştirilecek olan YÖKDİL sınavı YDS sınavından daha kolay mı olacak soruları sorulmaktadır. Ancak bu konu hakkında bir tahminde bulunmak yanlış olacaktır. Geçen senelerde yapılan sınavlara göre YÖKDİL sınavında, YDS sınavına göre daha kolay sorular sorulmuştur. Bu nedenle YÖKDİL daha kolay bir sınav algısı oluşmuştur. Sınava hazırlanan adayların bu sınav kolay diye düşünerek rehavete düşmemeleri oldukça önemlidir.

 

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz