Ailelere Kırtasiye Yardımı Meclise Sunuldu

Milletvekilleri, TBMM’deki yerlerini aldı ve Ekim ayı itibariyle meclis açıldı. Asgari ücretli ailelerin çocuklarına yapılacak kırtasiye yardımı meclis gündemine taşınan ilk konulardan birisiydi.

 

Kırtasiye yardımı teklifinin detayları nelerdir ?

 

İlk yasa teklifine göre, asgari ücret ile geçinen ailelerin çocuklarına tüm eğitim öğretim hayatı boyunca yardım yapılması düşünüldü. TBMM başkanlığına sunulan öneride, “Asgari ücret ve altındaki geliri olan ailelerin çocuklarına, zorunlu eğitim öğretim sürecinde MEB bütçesinden ayrılan parayla kırtasiye yardımı yapılmalı” hakkındaki teklif Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı tarafından değerlendirmeye alınmıştır.” ifadeleri yer aldı.

 

Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı açıklamada, “Bu yıl 18 milyondan fazla öğrenci eğitim öğretime başladı, bizler bu öğrencilere yılda yaklaşık 650 TL’ye varan kırtasiye yardımı yapılmasından yanayız” ifadeleri kullanıldı.

 

Asgari ücrete Eylül ayı ile beraber kırtasiye ödeneği eklense de yüzde 20’lik vergi kesintisi aileleri sıkıntıya sokuyor, vatandaşlar bu duruma da çözüm bulunmasını istedi. 

Harun Gencel

Harun Gencel 1991 Trabzon Doğumlu olan editörümüz , Sitemizde güncel olarak haber yazmakta olup aynı zamanda yayınlanan haberlerin kontrollerini de sağlamaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz