YKS Başvuruları İnternet Üzerinden Nasıl Yapılır?

YKS Başvuruları İnternet Üzerinden Nasıl Yapılır?

YKS başvuruları ne zaman ve nereden yapılacak? YKS başvuru işlemleri internet üzerinden nasıl gerçekleştirilecektir? YKS sınavına başvuracak olan adaylar nelere dikkat etmelidir? Sınava başvuracak olan adayların merak ettikleri sorular ve ayrıntılar yazımızın devamında yer almaktadır.

YKS Sınava Başvurular Hangi Tarihte Yapılacak?

YKS sınav başvuruları 1- 21 mart tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Sınava başvuracak olan adaylar başvurularını internet üzerinden ya da ÖSYM başvuru merkezleri aracılığı ile gerçekleştirebilirler. Sınana başvurular ÖSYM’nin aday işlemleri sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. Bu sisteme giriş yapmak için AİS şifrenizin olması gerekmektedir. ÖSYM ais şifrenizi ÖSYM başvuru merkezleri aracılığı ile edinebilirsiniz. ÖSYM ais şifrenizi unuttuysanız buraya tıklayınız!

YKS başvuru

Sınava Başvurular Nasıl Yapılır?

YKS sınava başvurular internet üzerinden gerçekleşmektedir. Sınav başvuruları ÖSYM aday işlemleri sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. AİS şifreniz ile sınava başvuru işlemlerinizi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak öncelikle sınava başvuru kılavuzunu detaylarıyla inceleyip, başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Sınava başvuru kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.

2018- YKS başvuru sırasında yapılan yenilikler aşağıda sunulmuştur:

1) Başvuru işlemi yapıldıktan sonra sınav/sınavsız geçiş ücreti yatırılacaktır. Başvurusunu bir başvuru merkezinden veya ÖSYM’nin internet adresinden bireysel olarak yapan adaylar, daha sonra kılavuzda yer alan bilgiler doğrultusunda başvuru süresi içinde sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır.

2) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı (MEB) bağlı bir ortaöğretim kurumdan mezun olanların/olacakların eğitim bilgileri, MEB e-okul sisteminden elektronik ortamda ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılacak, adaylar bu bilgilerini başvuru ekranında görebileceklerdir.

3) MEB e-okul sisteminde eğitim bilgisi olmayanlardan ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde eğitim bilgisi bulunanların eğitim bilgileri, MEB e-okul verilerine uyumlu olması amacıyla ekte yer alan Alan/Dal Dönüşüm Tablosu doğrultusunda güncellenmiştir.

YKS sınav başvurularınızı gerçekleştirmek için tıklayınız!

  • YKS 2018 sınav Ücretleri hangi bankaya yatacak?
  • Ziraat Bankası ATM ve İnternet bankacılığı
  • Halkbank ATM ve İnternet bankacılığı
  • Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı(KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  • Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
  • Tüm PTT iş yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

* Sınav başvuru ücreti, ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

YKS Başvuru Ücretini Sorgulamak İçin Tıklayın!

YKS Sınavı Hangi Tarihte Gerçekleştirilecektir?

YKS sınavı 23-24 haziran tarihlerinde iki oturumda gerçekleştirilecektir. Sınava girecek olan adaylar sınav günü yanında sınav giriş belgelerini bulundurmak zorundadır. Ayrıca adayların kimlik kartlarını da yanlarında getirmesi zorunludur. Sınava giriş belgesi adayların hangi salonda sınava gireceği bilgilerinin yer aldığı önemli bir belgedir. Sınava girecek olan aday yanında bu belgeyi de taşımak zorundadır. Sınav görevlilerinin sınav giriş belgesini istemesi üzerine gösterilmesi gerekmektedir. Adayın bilgilerinin de yer aldığı bu belge kimlik kartı ile birlikte sınav başlamadan sıraların üzerine görevlilerin görebileceği şekilde yerleştirilmelidir.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz