YÖK Program Atlası Nedir ve Ne İşe Yarıyor?

510 0

YÖK Program Atlası Nedir ve Ne İşe Yarıyor?

Yükseköğretim program atlası nedir? Yükseköğretim kurulunun öğrenciler için sunduğu bu hizmetin yararları nelerdir? YÖK’ün öğrenciler için sunduğu program atlası tercih dönemindeki öğrencilerin oldukça işine yaramaktadır. Peki YÖK program atlası tam anlamıyla ne işe yarıyor ve nasıl kullanılır? İşte tüm detaylar..

YÖK program atlasının içerisinde öğrencilerin işine yarayacak bir çok sihirbaz bulunmaktadır. Bunlar; lisans tercih sihirbazı, önlisans tercih sihirbazı, YGS-LYS net sihirbazı, mezun başarı atlasıdır. Peki bu araçlar ne işe yaramaktadır? İşte tüm detayları aşağıda.

YÖK Lisans Tercih Sihirbazı:

2018 yılında tercih yapacak öğrencilere fikir vermek için ÖSYS ile öğrenci alan lisans programlarının, kontenjan, yerleşen sayısı, taban puan ve taban başarı sırası bilgilerine YÖK lisans tercih sihirbazı sayesinde ulaşabilirsiniz.

Sistem, geçmiş 3 yılın taban başarı sıraları, puan türü değişen programların eski puan türündeki taban başarı sıraları, şehre, üniversite türüne, burs oranlarına, öğretim türüne göre arama yapma imkanı sunmaktadır.

YÖK Önlisans Tercih Sihirbazı:

2018 yılında tercih yapacak öğrencilere fikir vermek amacıyla önlisans programlarını kontenjan, yerleşen sayısı, taban puan  ve taban başarı sırası bilgilerinin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sistemde geçmiş 3 yılın taban sıraları, şehre, üniversite türüne, burs oranlarına, öğretim türüne göre sıralanmış bir çok bilgiye bu araç sayesinde kolayca erişebilirsiniz.

YGS-LYS Net Sihirbazı:

Henüz YKS sınavının ilki yapılacağı için sistemde YGS ve LYS sınavlarında geçmiş senelerde yerleşen adayların başarısını görmek için verilere ulaşabilirsiniz.

Mezun Başarı Atlası:

Lisans programlarından mezun olan bireylerin merkezi uzmanlık sınavlarında gösterdikleri başarı burada listelenmektedir. Sadece girdi değil, çıktı kalitesini de böylece sınanmaktadır. Mezunların KPSS, TUS, AYB gibi sınav başarılarını buradan görüp değerlendirmenizi yapabilirsiniz.

YÖK Program Atlasına Ulaşmak İçin Buraya Tıklayınız!

YÖK (Yükseköğretim Kurulu):

Yükseköğretim kurumlarının öğretimini planlamak, düzenlemek, yönetmek, denetlemek, yükseköğretim kurumlarındaki eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma faaliyetlerini yönlendirmek bu kurumların kanunda belirtilen amaç ve ilkeler doğrultusunda kurulmasını, geliştirmesini ve üniversitelere tahsis edilen kaynakların etkili bir biçimde kullanılmasını sağlamak ve öğretim elemanlarının yetiştirilmesi için planlama yapmak maksadı ile kurulmuş olan kurum. Anayasa’ya göre; Kurulun teşkilatı, görev, yetki, sorumluluğu ve çalışma esasları kanunla düzenlenir.

Summary
YÖK Program Atlası Nedir ve Ne İşe Yarıyor?
Article Name
YÖK Program Atlası Nedir ve Ne İşe Yarıyor?
Description
Yükseköğretim program atlası nedir? Yükseköğretim kurulunun öğrenciler için sunduğu bu hizmetin yararları nelerdir?
Author
Publisher Name
İnternetin Gazetesi

Erhan Yakut

Erhan Yakut

Erhan Yakut 1989 Eskişehir Doğum olan yazarımız , uluslararası ilişkiler bölümü mezunu olup sitemizde haftanın 4 günü haber yazmaktadır.