27 Sektör İstanbul’da Üretti ve 230 Nokaya Sattı

Faaliyetlerini İstanbul’da sürdüren ihracat firmaları, 2019’un ilk ayından Eylül ayına dek yaptıkları çalışmalarla, 52,2 milyar dolar büyüklüğünde bir ihracat sayısına eriştiler. Bu başarılı firmalar, 27 sektöre yayılıyor. Satış yaptıkları noktaların sayısı ise 230’a ulaşıyor.

 

Türkiye’nin pek çok açıdan merkezi şehri olan İstanbul’un ihracatı, bu yıl geçen yılın aynı evresine kıyasla yüzde 2,5 oranında artış gösterdi. İhracat sektörleri arasında bir büyüklük listelemesi yapıldığında ise, hazır giyim ve konfeksiyon pazarının listenin başında yer aldığı tespit ediliyor. Bu sektörün ihracat sayısının 9 milyar doları aştığı vurgulanıyor.

 

Yıl düzeyinde dış satışını en çok yükselten alan ise, savunma ve havacılık sanayi olarak belirlendi. Bu yükseliş, yüzde 74 gibi oldukça önemli bir sayıya karşılık geldi.

 

Peki, İstanbul firmaları bu önemli ihracatları en yoğun biçimde hangi ülkeye gerçekleştiriyorlar? Bu sorunun başlıca yanıtı Almanya oluyor. Bu ülkeye ülkemizden yapılan satışların hacmi 5 milyar dolara yaklaşıyor. Listede Almanya’yı Birleşik Krallık takip ediyor.

 

Geçtiğimiz yıl 226 olduğu tespit edilen ihracat yapılan nokta sayısı, bu yıl dört yeni yerin eklenmesiyle 230’a varıyor. Bu da, Türkiye’nin ihracattaki gelişen ve kuşatıcı yönlerine işaret ediyor.

 

 

Oktay Salış

Editörümüz Edebiyat Fakültesinden yakın zamanda mezun olup sitemizde güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz