50 İl Tarafından Beklenen 144 Yıllık Hayal, Gerçeğe Dönüşüyor

Karadeniz ile Akdeniz arasındaki ulaşımı çok büyük oranda hızlandıracak olan Karadeniz-Akdeniz Otoyolu projesi, ilk olarak Osmanlı Devleti’nde Sultan Abdülaziz devrinde, 1875’te Dereyolu adıyla dile getirilmişti. Sonrasında, bu tasarıyı İkinci Abdülhamit Fransa’dan gelen mühendislere çalıştırıp çizdirerek başka bir boyuta doğru geliştirmişti. 1929’a gelindiğinde, yolun temeli devrin Ordu Valisi Ali Kemal Aksüt tarafından atılmıştı. Bu aşamanın ötesine geçildiğinde, 1970’li yılların atmosferinde, yola ilişkin hazırlık ve hareketlere son verilmişti.

2004 yılında bu önemli proje dolaylı olarak da olsa yeniden hareketlendirildi. Karadeniz-Akdeniz Otoyolu, Ordu’dan Adana’ya ve Hatay’a uzanacak 818 kilometre uzunluğunda devasa bir proje. Son aşamasına yaklaşılan ve toplamda 50 şehirce yararlanılacak proje, Karadeniz ile Akdeniz arasını 6 saatlik ulaşım süresine düşürecek. Bu durumun, ülkenin ticaret yolları açısından çok kritik ve olumlu değişikliklere yol açması bekleniyor.

Yüzde 87 oranında tamamlandığı belirtilen Ordu etabıyla, bugünün şartlarında 3 saat süren Ordu-Mesudiye arası 1,5 saate indirilecek. Projeye dair açıklamalarda bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, projenin 2020 yılında tamamlanacağını ifade etti. Ticarette Ege’yi dolaşma mecburiyetinin ortadan kalkacağını ve ülkelerin mallarını Karadeniz’den doğrudan Akdeniz’e indirebileceğini dile getiren Güler, bunun ülkemizin değerine ciddi anlamda katkıda bulunacağını sözlerine ekledi.

Oktay Salış

Editörümüz Edebiyat Fakültesinden yakın zamanda mezun olup sitemizde güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz