Dolar yine düştü

583 0

Dolar ne kadar oldu?

Güne düşüşle başlayan ve sabah saatlerinde 3,61 seviyesinden işlem gören dolar/TL, Fed Başkanı Yellen’in açıklamaları sonrasında 3.58 seviyesinin altını gördü.

Giderek daha fazla sayıda gelişmiş ekonomide faizlerin yükseleceği beklentisiyle, gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen ve dolar/TL’yi bir haftada 3.50’li seviyelerden 3.60’ın üzerine taşıyan satış baskısı bugün ABD kaynaklı siyasi haber akışıyla geriledi.

Dün gün içerisinde 3.6440’ı test eden dolar/TL bugün öğle saatlerinde 3,59 seviyesine indi.

Öğleden sonra ise merakla beklenen Fed Başkanı Yellen’ın açıklamaları doları 3.58 seviyesinin altına kadar çekti.

Yellen’ın açıklamaları sonrasında altın ve borsa yükselirken dolar/TL’de düşüş yaşandı.

Yellen, ABD’de enflasyon görünümünde negatif gelişmelerin farkında olduğuna ve yüzde 2 olan enflasyon hedefinin altında sonuçlar görüldüğünü belirtti. Ancak istihdam piyasasında olumlu görünümün devam ettiğini ve mevcut faiz oranlarının ileriki dönemde tüketim harcamalarını pozitif etkileyebileceğini belirtti.

Yellen, kapasite kullanım oranlarının artması ve enerji fiyatlarının toparlanmasıyla birlikte önümüzdeki dönemde maaş artışlarının görülebileceğini tahmin ediyor.

Bilanço küçültmesine bu sene başlanabileceğine değinirken, zamanlama konusunda bilgi verilmedi.

Analistlere göre, Yellen yorumları tahmin edilen çizginin dışına çıkmış görünmüyor.


Kadir Polat

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Leave a comment