Bankacılık Sektörü Yüzde 15 Büyüyecek

Bankacılık Sektörü Yüzde 15 Büyüyecek

Bankacılık sektörü bu yıl %15 oranında büyüyecek. Bu iddialı büyüme oranının nasıl gerçekleşeceğini  QNB Finansbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan haberin devamında açıklıyor.

QNB Finansbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan, “Bankacılık sektörü geçen yılı çok iyi bir büyüme ile kapatmıştı. Bu yıl bankacılık sektörünün yüzde 15 büyümesini bekliyoruz. Bu oran geçen yılın bir tık altında olacak ama yine oldukça iddialı bir büyüme gerçekleşecek.” dedi.

Türkiye’deki bankacılığın birçok alanda dünya standartlarının üzerinde ve sağlıklı olduğunu dile getiren Tan, şöyle konuştu:

“Bu sağlıklı yapısını önümüzdeki dönemde de koruyacağını düşünüyoruz. Yılın ilk çeyreğinde bankacılık sektörü yüzde 4,6 büyüme kaydetti. Biz de yılın ilk çeyreğinde sektörün üzerinde, yüzde 5,7 büyüme yakaladık. Geçen yıl tüm bankacılık sektörü yüzde 21 büyürken, biz yüzde 31 büyüdük.”

Tan, sektör ile ilgili beklentilerine değinerek, “Bankacılık sektörü geçen yılı çok iyi bir büyüme ile kapatmıştı. Bu yıl bankacılık sektörünün yüzde 15 büyümesini bekliyoruz. Bu oran geçen yılın bir tık altında olacak ama yine oldukça iddialı bir büyüme gerçekleşecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Tüzel Kredi Büyüklüğü 1.6 Trilyon Lira Civarında

Tan, tüzel kredilerdeki artışın sektörün büyümesinin üzerinde olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Türkiye’de bankacılık sektöründe tüzel kredi büyüklüğü 1,6 trilyon lira civarında. Tüm kredilerde büyüme yüzde 4,6 iken tüzel kredilerde ise bu büyüme yüzde 5,7 olarak gerçekleşti. Tabii bunda kurdaki hareketliliğin de etkisi var. Büyümenin önümüzdeki dönemde de aynı oranlarda devam edeceğini düşünüyoruz. QNB Finansbank olarak önümüzdeki 4-5 yılda sektörün yüzde 30-35’in üzerinde bir büyüme kaydetmeyi hedefliyoruz. Özellikle tüzel ve kuramsal ticari kredilerde piyasaya çok daha fazla destek vermeyi düşünüyoruz. Geçen yıl bunu gerçekleştirdik. Bu yıl da aynı şeyi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Piyasaya ve sektöre desteğimiz önümüzdeki yıllarda da devam edecek.”

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz