Çukurova Pamuk Üretimini Arttırıyor

 

 

Uzun yıllardır pamuğun diyarı olarak bilinen Çukurova’dan, bu alanda sevindirici gelişmeler geliyor. Öyküden romana, şiirden sinemaya, heykelden halk anlatılarına kadar, bölgeye dair bütün sanat yapıtlarında uzun zamandır çeşitli biçimlerde yer alan pamuk, eski parlak günlerine dönüşün işaretlerini vermeye başladı.

 

Değeri ve yaygınlığı ile üreticiler ve bölge insanları tarafından “beyaz altın” ifadesiyle anılan pamuk, birbirinden büyük ve mühim piyasa alanlarında değerlendiriliyor. Bu piyasa alanlarından bazıları, tekstil, gıda ve kozmetik olarak ön plana çıkıyor.

 

Adana’da, devlet tarafından sağlanan desteklerle birlikte, çiftçilikle uğraşan vatandaşların pamuğa yönelik alakası yükseldi. Şehirdeki pamuk üretimi hakkında 2015-2019 yılları açısından bir karşılaştırma yapıldığında, artış daha net bir formda gözler önüne seriliyor.

 

2015 yılında pamuk, Adana’da 267 bin dekarda ekilmiş ve 138 bin kütlü pamuk sonucuna erişilmiştir. Bu yıla ait sayılara bakıldığında, 400 bin dekarlık alana ekim yapıldığı ve 220 bin ton (tahmini) rekolteye erişildiği bildiriliyor.

 

Üreticinin eski alakasını artık esirgemediği pamuk üretiminde, 2015’ten bu yıla ekim bakımından yüzde 50, rekolte bakımından ise yüzde 59 oranında bir yükselişin tespit edildiği aktarıldı.

 

Oktay Salış

Editörümüz Edebiyat Fakültesinden yakın zamanda mezun olup sitemizde güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz