Dolar 5 TL Olacak Mı? İşte Son Veriler!

Dolar 5 TL Olacak Mı? İşte Son Veriler!

Yaşanan son gelişmeler ile birlikte kurdaki hareket oldukça sert çıkışlar gösteriyor. Bölgedeki siyasi istikrarsızlık ve savaş ihtimali ortamı ısıttı. Suriye de iki dünya devinin karşı karşıya gelmesi büyük bir savaşı kapının eşiğine getirdi. Dolar, Euro ve Altın sert yükseliş gösterdi. Peki bölgedeki risklerin devam etmesi ve Türkiye’nin Suriye’deki harekatlarının henüz bitmemesi hatta yeni başlaması doları etkileyecek mi? Dolar 5 TL Olacak Mı?

Suriye’de kimyasal silah kullanımı iddialarına ABD’nin tepki vereceğini açıklamasının askeri hareketlilik yaratacağı öngörülerinin jeopolitik endişeleri tetiklemesi ve ABD yaptırımları sonrası Rusya piyasalarında yaşanan sert kayıplara paralel ve kendi iç riskleri nedeniyle dolar/TL dün sert yükselişle 4.14’e yaklaşarak tarihi zirvesini yeniledi. Dolar/TL bugün de 4.1938 ile tarihi zirvesini yeniledi.

Türkiye piyasalarına ilişkin makro endişeler ise yüksek büyümenin de tetiklediği yüksek enflasyon ve yüksek cari açığın bir araya gelmesinden kaynaklanıyor. Rublenin tetiklediği değer kaybı ile TL dün euro ve sepet karşısında da tarihi rekorları yeniledi.

Dolar 5 TL Olacak Mı?

Türkiye’de Para Politikası Kurulu toplantısı artık yılda 8 kere yapılabilecek. Bu sebepten ilerleyen ayında yapılacak olan toplantı Türk lirası ve faizler için oldukça belirleyici. Bunun sebebi; enflasyon yükselmeye başlayacaktır. Sonrasında Türkiye’deki anayasa referandumu faizlerde nasıl etki bırakacak, dolar 5 TL olur mu bunu şuan için analiz edebilmek zor. Fakat son olarak diyebiliriz ki bölgedeki gerilim düşmedikçe dolarda bir gerileme beklemek zor olacaktır. Global olarak yaşanan gelişmeler ve Türkiy’nin Suriye politikasına birde yaklaşan seçim gerilimi eklenince dolardaki ateş sönmeyecek gibi gözüküyor.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz