Dolar İdlib’den gelen haberlerle büyüme rakamları açıklandı!

İdlib’de Suriye ordusu tarafından düzenlenen hava saldırısında 33 askerin şehit olduğunun duyurulmasının ardından dolar kuru güne 6.21 seviyesinde başladı. Ardından hızla tırmanışa geçen dolar 6.25 seviyesini aşarak rekorunu tazeledi. Borsa İstanbul da güne düşüşle başladı.

Saat 10:05 itibariyle döviz kuru: Dolar serbest piyasada 6.2491 civarında işlem görürken, Euro ise 6.8758 seviyesinde işlem görüyor.

Türkiye ekonomisi 2019’un son çeyreğinde yüzde 6, 2019 yılı genelinde ise yüzde 0.9 büyüdü. Ancak, yüksek kur, işsizlik ve çift haneli enflasyon gerçeği çözülmeyi bekleyen sorunlar olarak hâlâ dağ gibi duruyor. Ekonomi bu büyüme oranı ile adeta yerinde saydı. Kişi başı milli gelir 9.127 dolar ile 2018’in 566 dolar altında kaldı.

SON ÇEYREKTE %6,0 ARTTI
GSYH dördüncü çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, 2019 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %6,0 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre %1,9 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2019 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %6,0 arttı.

Bugün piyasaların seyrini ağırlıklı olarak Suriye’den gelecek haberler belirleyecek.

Rusya ve NATO ülkeleri tarafından yapılacak açıklamalar da piyasa tarafından dikkatle takip edilecek.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz