Doların Ateşi Düşürülemiyor!

Doların Ateşi Düşürülemiyor!

Dolar TL, ekonomistlerin olumlu konuşmalarına rağmen yükselişini devam ettiriyor. Bloomberg HT ekonomi yorumcusu Işık Ökte’nin TL hakkında söylediği olumlu söylemlere rağmen Dolar çıkışını devam ettiriyor.

Dolar Kaç Oldu?

Dolar/TL  gün içinde 4.15 seviyelerinde seyretti. Ancak akşam üzeri piyasaların kapanmasından sonra TL’deki değer kaybı devam ediyor. 02.05.2018  22.47’de dolar 4.1842 seviyelerine kadar yükseldi. Dolar TL’deki bu artış ne kadar sürecek?

Dolar/TL, öğleden sonraki işlem saatlerinde ise sert yükselerek 4.1741’e kadar çıktı. Lira hafta başından bu yana 24 gelişen ülke para biriminde dolara karşı en çok değer kaybeden para birimi oldu.

Yıl Sonu 4.80 Olacak Mı?

Kamuoyunun yorumuna göre dolar yıl sonuna kadar daha da fazla artış gösterecek. Belli başlı ekonomi gruplarında yapılan konuşmalara göre dolar / TL yıl sonu 4.80 seviyelerinde seyredecek. Ancak Merkez Bankası’nın atacağı stratejik adımlar doların ateşini anlık olsa da söndürebilir. Merkez Bankası’nın ve Türkiye ekonomisinden gelen olumlu veriler sayesinde doların yükselişi engellenebilir.

Dolar Neden Sürekli Artıyor?

Ülkemizde sürekli doların artmasının bir çok sebebi bulunmaktadır. Ancak en temel parametreleri sayacak olursak bunlar; sınır hatlarımızdaki ateş hattı, ABD faiz politikası, Türkiye’nin dışa bağımlı yaşaması ve üretimin sınırlı olması.

Peki bu gidişat nasıl düzelecek sorusunu duyar gibiyiz. Bu gidişatın düzelmesi ya da en azından doların ülkemizde bu kadar hızlı yükselişinin yavaşlaması için Türkiye’nin gerçek anlamda üretime geçmesi, üreten ve bunu pazarlayabilen bir ülke olması gerekmektedir. Ürettiğimiz ürünlerin sınır dışına çıkış fiyatları değersizdir Çünkü Türkiye’nin Dünya’nın en güçlü 100 markası içerisinde bir markası bile bulunmamaktadır. Çünkü ürettiğimizi iyi iletişim çalışmaları ile pazarlayamıyoruz.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz