E-Ticaret hacmi 2019’da yüzde 39 büyüyerek 83,1 milyar TL’ye ulaştı

E- ticarette Yeterli eğitim ülke ekonomisine yüksek katkı sağlayacak !!!

E-Ticaret hacmi 2019’da yüzde 39 büyüyerek 83,1 milyar TL’ye ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) yıllık ‘Türkiye’de E-Ticaret Pazar Büyüklüğü’ raporuna göre, E-Ticaret sektörü 2019 yılında, Türk lirası bazında yüzde 39 büyüme ile 83,1 milyar liralık hacme ulaştı.

E-ticaret 2021’de 4.5 trilyon $ olacak

Pandemi sürecinde dev bir ilerleme süreci yaşadık. İnsanların alışkanlıklarının bu yönde ilerlemesi yüksek ölçüden e- ticareti 10 yıl ileriye götürdü ülkemizde de tek eksiğimizin üzülerek belirtmeliyim ki yetersiz bilgi.

Bu noktada artık üniversitelerde E-Ticaret bölümüne ağırlık vermeli ve ailelerde bu bölümü hafife almadan meslek olarak E-ticaret yapan bir gencin bölüm olarakta e-ticaret bölümünü seçmesini sağlamalıdır.

Bu sayede dünya ticaretin de geride olan ama hızlı gelişen e ticaretimiz daha bilgili bir genç nesil ile ayağa kalkacaktır.

Şuan normalleşme sürecine girmemize rağmen hala bireylerin alışveriş ihtiyaçlarının %30 dilimi online olarak devam etmektedir.

E-ticareti gelişmiş ülkelerde bu oran %70’dir.

Birey olarak yoğun çalışma hayatı aile yaşantısı ve kendine zaman ayırmak bizim toplumumuzda oldukça düşük sanıyorum ki

Aslında kişiler ihtiyaçlarını kullandığı marka ve şirketlerden online olarak yapsa ve kendisine zaman kazandırması ayrıca mağaza diziliminin kurbanı olmak yerine sadece ihtiyacına yönelik tüketim yapacaktır. Bu sayede zaman + para + sağlıklı ürüne direk ulaşmış olacaktır.

Şuan hayatımızda olan koruma önlemleri hızını kesmeden devam ederken, gelişmekte olan sektörlere de bakış açımızı değiştirip katkı sağlamamız gerekmektedir.

Üniversitelerde e–ticaret bölümlerine ağırlık verilmeli ve bu süreçte sadece lisans programı olarak değil , kurs, seminer veya eğitim paket programları gibi süreçleri de mesleki olarak hayatımıza dahil etmeliyiz.

Yeterli bilgi donanıma sahip olduktan sonra online ticarete başlamak, hem tüketiciler için sağlıklı alışveriş imkanı sunacak hem de yeni kuracağınız işletmeniz için sağlam adımlarla ilerlemiş olacaksınız.

Bu noktada yetersiz eğitim de işletmeleri zarara sokmanın yanı sıra tüketilmiş bir müşteri kitlesi oluşturarak e-ticarete eksi yönde etki edecektir.

Bunları da sevebilirsiniz