Konut Kredisin’de 2,3 Milyar Liraya Ulaşıldı

 

 

Kamuya ait bankalar tarafından konut kredisi faizlerinde önemli düşüşler ilan edilmişti ve uygulanmaya konulmuştur. Bu hamleler, Ekimden önceki iki ayda da konut kredisi çekilmesinde dikkate değer bir yükselişe zemin oluşturdu. Merkez Bankası, Temmuz ve Eylül aylarındaki toplantılarında politika faizinde 750 baz puanlık indirime gidince, mevduat ve kredi faizleri de bir azalış eğilimine girdi. Kamuya ait bankalar, Ağustos ayının ilk günlerinde konut kredisindeki faizleri yüzde 1 düzeyinin altına indirince, yeni yahut ikinci el konutların satışlarına ilişkin bir sayısal ve hacimsel yükseliş tespit edildi.

 

Bankalar, faizleri yüzde 1’in altına indirmekle yetinmeyerek, vadelere ilişkin hamlelerde ve değişikliklerde de bulundu. Buna göre, vadelerin üst sınırı değiştirildi ve 120 ay olan eski sınır, yeni düzenlemeyle 180 ay olarak belirlendi.

 

Bu kuvvetli düzenlemeler, özel bankalar üzerinde de belli bir süre sonra etkisini gösterdi. Kamu bankalarınca ortaya konulan faiz indirimlerini gözlemleyen çeşitli özel bankalar, konut kredi faiz oranlarını yüzde 1,10 ile 1,25 bandına indirme kararı aldı. Bu rüzgâra, katılım bankaları da kayıtsız kalmayarak, konut finansman oranlarında indirime gitti.

 

BDDK verileri ışığında bakıldığında, temmuzdan ağustosa, kredi stoklarında altı çizilmeye değecek bir artış gerçekleşti. Yalnızca bir aylık süre içinde, 2,3 milyar dolar tutarında bir stok artışı meydana geldi. Sektörün oyuncuları, konut satışlarındaki artışa vurgu yaptı.

Oktay Salış

Editörümüz Edebiyat Fakültesinden yakın zamanda mezun olup sitemizde güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz