Merkez Bankası’ndan kredi büyümesini sağlayacak hamle

304 0

Merkez Bankası bankaları kredi vermeye teşvik etmek için bankaların kendisine yatırdığı zorunlu karşılık oranlarında indirime gidiyor. Kredi büyümesini yüzde 10 ila yüzde 20 arasında artıran bankalar indirimden faydalanacak. Kimi uzmanlara göre bu indirimden sadece kamu bankaları yararlanabilir. Piyasaya 5.4 milyar TL ve 2.9 milyar dolarlık döviz ve altın daha girmesi planlanıyor. Enflasyon endişeleri sürüyor…

Merkez Bankası (TCMB) zorunlu karşılık (ZK) oranlarını ve ZK’lara ödenen faizleri TL kredilerin yıllık büyüme oranı ile ilişkilendirmesi ardından dolar/TL yükselişe geçerken küresel piyasalar gündemde kalmaya devam ediyor.

TCMB’nin yeni uygulamasıyla kredi büyümesi %10 ile %20 arasında olan bankalar ZK oranlarında 1 yıldan kısa vadeler için indirim sağlayacak. Böylece kredi büyümesi TCMB tarafından belirlenen kriterleri sağlayan bankaya teşvik uygulanmış olacak.

Öte yandan yine kriterleri karşılayan bankalar TCMB’de tuttukları TL ZK’lar için aldıkları faiz/nemalarda artış sağlayacak. Kriterleri sağlamayan bankalar ise faiz/nemada düşüş yaşayacak.

TCMB açıklamasına göre, yeni uygulama ile ilk aşamada piyasaya yaklaşık 5.4 milyar TL ve 2.9 milyar dolar karşılığı altın ve döviz likiditesi verilmesi bekleniyor.

‘KAMU BANKALARI YARARLANIR’

Reuters’a bilgi veren 3 bankacı, ilgili düzenlemeden tüm kamu bankalarının yararlanacağını, ancak özel bankaların genel olarak bugün için kriterleri sağlayamadıklarını belirttiler.

Bir bankanın Hazine yetkilisi, “TL’de TCMB kararıyla sert bir satış baskısı yaşadık. Bunun nedeni ise ilgili sistemin piyasaya yaklaşık 22 milyar TL likidite bırakacak olması ve kredi genişlemesinin bankaların seçiciliğinin azalabilir endişesine bağlıyoruz. Adım açık bir şekilde TCMB’nin kredi canlanması istediğini gösteriyor” dedi ve ekledi:

“Halka açık bilançolara baktığımızda kamu bankalarının tamamının sistemden yararlanacağını görüyoruz. Özel bankalar ise genel olarak bugün için sistemden faydalanamıyor. ZK’lara ödenen faiz açısından da benzer durum söz konusu. Özel bankalar gelirlerinde düşüş kamu bankaları artış yaşayacak.”

ÖZEL BANKALARDAN YAPI KREDİ VE İŞ BANKASI SAĞLIYOR

Reuters’a bilgi veren 3 bankacı büyük özel bankalardan Yapı Kredi ve İş Bankası’nın kredi büyümesinin sistemden yararlanmak için gereken en alt sınıra en yakın olduğunu da belirttiler.

Bir başka bankacı ise “Dünyada merkez bankaları tarafından uygulamada örneği olan bir sistem. En yakın örneği Endonezya ve kısmen ECB. TLTRO’da ECB kredi büyümesi sağlayan bankaları pozitif ayrıştıran bir sistemi devreye almıştı. Her ne kadar aynı olmasa da benzeri görülen uygulama. TL’de tepki yaratmış görünüyor ki bunun ana nedeni de büyük bir TL likiditesinin kamu bankalarına verilecek olmasından kaynaklanıyor” dedi.


Harun Gencel

Harun Gencel

Harun Gencel 1991 Trabzon Doğumlu olan editörümüz , Sitemizde güncel olarak haber yazmakta olup aynı zamanda yayınlanan haberlerin kontrollerini de sağlamaktadır.