Ripple – Ethereum Nasıl Alınır? Altcoinler Alınır Mı?

Ripple – Ethereum Nasıl Alınır? Altcoinler Alınır Mı?

Son günlerde Bitcoin ve altcoinlerin çıkış göstermesi ile birlikte basının da desteği sayesinde yatırım aracı olarak düşünülen altcoinler alınır mı? Ripple ve Ethereum nedir? Bu altcoinler nasıl alınır? Altcoin almak mantıklı mı? İşte tüm yanıtlar haberimizin devamında.

Ripple Nedir?

2012 yılında Arthur Britto, David Scwartz ve Ryan Fugger tarafından geliştirilen Ripple; madencilik yaparak kazanılmayan bir kripto para birimi aynı zamanda da para transferlerinin hızlı ve ucuz bir şekilde yapılmasını sağlayan uluslararası para transfer ağı olarak tanımlanabilir. Ripple; dağıtılan finansal teknolojisi, bankaların şebekeler arasında gerçek zamanlı uluslararası ödemeler gönderebilmelerini sağlar. XPR kısaltması ile piyasalarda işlem gören Ripple; Ethereum’un ardından gelen en büyük üçüncü kripto para birimi olma unvanını taşımaktadır.

2012 yılında ABD de ilk olarak ortaya çıkan ripple, blockhain tabanlı çalışmaktadır. ECDSA ve ED25519 algoritmesı ile çalışan ripple ağında 17 banka işlem yaparken 20 bankanın’da anlaşma ve test aşamasında olduğu belirtilmektedir. Son olarak ülkemizde bulunan Akbank Ripple ile uluslararası para transferlerine başladı.

Ripple’ın Avantajları

Ripple; Bitcoin ve diğer altcoin yatırımcılarından farklı olarak işletmeler ve fonlarını hızlı yönetmek isteyen bireyler tarafından satın alınmaktadır. Ripple’ın tüm para birimlerini desteklemesi, bireylere işlem özgürlüğü sağlamaktadır.

Ülkeler arasında para transferinin çok zaman alması ve yüksek komisyonların kesilmesi küresel ekonomiyi sekteye uğratmaktadır. Ripple’ın hızı ve masrafının yok denecek kadar az olması başta bankalar olmak üzere şirketleri ve yurtdışı para transferi yapan kişileri etkisi altına almaktadır.

Ethereum Nedir?

Ethereum temel olarak bitcoin ile aynı teknolojik temelle çalışıyor. Bu kripto para, bitcoin gibi merkeziyetsizleştirilmiş, şifreli ve güvenli işlemleri mümkün kılan blockchain teknolojisi ile geliştirildi.

Ethereum’un Avantajları

Merkezi olmayan Ethereum platformunun en önemli avantajları şu şekilde özetlenebilir; Değiştirilemezlik; Üçüncü taraflar Ethereum platformunda yer alan herhangi bir veriyi değiştiremezler. Yolsuzluğa Karşı Dayanıklı; Ethereum’da yer alan uygulamalar fikir birliği ilkesi doğrultusunda oluşturulan ve gizliliği imkânsız hale getiren bir ağa dayanır. Güvenli; Uygulamalar hileli etkinliklere ve siber saldırılara karşı korunmaktadır.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz