Türkiye’de Biyodizel Üretimi Rekoru!

Geçen yıla göre 2019 yılı ilk 8 ayında, Türkiye’de biyodizel üretimi rekoru kırıldı. Bu rekor aynı zamanda, Cumhuriyet tarihinin de rekoru oldu.

Geçen senenin ilk 8 ayında Türkiye’de toplam 66 bin ton biyodizel üretimi olurken, 2019 yılının ilk 8 ayında bu rakam 130 bin tona ulaşarak büyük bir rekor oldu.

Türkiye’de Biyodizel Üretimi Artacak

Biyodizel Sanayi Derneği Başkanı olan Selçuk Borovalı, yeni rekordan sonra hedeflerinin iki yıl içerisinde bu rekoru da aşacak rakamlara ulaşmak olduğunu söyledi.

Başta aspir ve Kanola gibi bitkiler olmak üzere yağlı tohumların atık yağlarla birlikte ham madde olarak kullanıldığı biyodizel yakıt üretimi, her geçen yıl artan üretim rakamlarına ulaşıyor. 2019 yılında gerçekleşen rekordan sonra hedef, bu rekorunda egale edilerek yeni bir rekorun kırılması olarak belirlendi. Türkiye’de ki günlük motorin tüketimine göre az bir rakam olmasına rağmen kazanılan ivme, yakıt üretimi konusunda sektörü motive edici bir nitelik taşıyor.

45 Bin Ton Atık Yağ Toplanması Hedefleniyor

Yağlı tohumların önceki yıllara göre ekiminde de artış olmasının bu rekordaki katkısının büyük olduğunu vurgulayan dernek başkanı, biyodizel üretiminin ülke ekonomisine olan katkılarına da değindi. Dernek başkanı yaptığı açıklamasında ayrıca, 45 bin ton atık yağ toplama hedeflerinin olduğunu da belirtti.

 

Harun Gencel

Harun Gencel 1991 Trabzon Doğumlu olan editörümüz , Sitemizde güncel olarak haber yazmakta olup aynı zamanda yayınlanan haberlerin kontrollerini de sağlamaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz