Türkiye’ye Milyonlarca Dolar Büyüklüğünde Yatırım Hedefi

Türkiye’ye gelecek dönemlerde yapmayı planladıkları yatırımlar hakkında çeşitli açıklamalar yapan SOCAR AQS Genel Müdürü Ramin İsayev, Tuz Gölü’nde hayata geçirilecek olan Doğalgaz Yeraltı Depolama Genişletme Projesi ile ilgili bilgiler verdi. Bu büyük proje bağlamında sayıları 40’a ulaşacak kuyu açılışı öngördüklerini paylaşan İsayev, Türkiye’ye milyonlarca dolar tutarında yatırım yapacaklarını duyurdu.

İsayev, projeyle ilgili düzenlenen ihalede, ortaklarıyla beraber gösterdikleri başarı sebebiyle mutlu olduklarını vurguladı. SOCAR şirketinin Azerbaycan Cumhuriyeti’nin devlet petrol şirketi olarak faaliyet gösterdiğini söyleyen İsayev, kendi ülkelerinin ötesinde de çeşitli proje ve çalışmaları bulunduğunu paylaştı. Şirketleri açısından bu projenin büyük değeri olduğuna dikkat çekti.

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kadim stratejik yakınlığın altını çizen İsayev, şirketlerinin Ankara ofisinin açılışı ile Azerbaycan’ın bağımsızlık gününün aynı tarihe denk gelişinin hoş bir tesadüf olduğunu sözlerine ekledi. Depolama genişletme projesi açısından hazırlanma çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüklerini belirten İsayev, Türkiye’nin enerjiyi arz edişiyle ilgili güvenlik düzeyinin daha da yüksek duruma gelmesine projeyle katkıda bulunacaklarını dile getirdi. İsayev, SOCAR’ın Türkiye’de en yüksek seviyede yatırım gerçekleştiren firmaların arasında bulunduğuna da işaret etti.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz