Etnospor Kültür Festivaline İlgi Büyük

84 0

Etnospor Kültür Festivaline İlgi Büyük

İstanbul Yenikapı’da gerçekleştirilen Etnospor Kültür Festivaline ilgi büyük. 18 Arap ülkesinden 60 gazetesi festivale büyük ilgi gösterdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen “Arap Gazeteciler İstanbul Buluşması”nda bir araya gelen 18 Arap ülkesinden 60 gazeteci, Etnospor Kültür Festivali’nin açılış törenine katıldı. Festival alanında Arap gazetecileri, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak (sağda) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal (sağ 2) ağırladı.

Festival Ne Kadar Sürecek?

9 Mayıs 2018’de başlayan festival 13 mayıs günü son bulacak. Etkinliğin günlük bültenine etnospor web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.  Festivalde atlı binicilik, yağlı güreş gibi kültürümüzde yer alan spor dalları gibi eski Türk oyunlarından mangala gibi oyunlarda oynanmaktadır. Ayrıca festivalde ufak hediyelerde ziyaretçilere dağıtılacaktır.

Etnospor Kültür Festivali Nedir?

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen festivallerde okçuluk, kökbörü, atlı cirit, kuşak güreşi, yağlı güreş, aşırtmalı aba güreşi ve mas güreşi sporlarına yer veriliyor. Etnospor Konfederasyonu’nun başkanlığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan yapıyor.

Dünya Etnospor Konfederasyonu’nun Türkiye’deki ilk festivali 26-27-28 Ağustos tarihlerinde İstanbul’da yapıldı.

Bilal Erdoğan, federasyonun amacını “Kendi kimliğimizin içinde, kendi müziğimizin, kendi edebiyatımızın, kendi sanatımızın olduğu gibi kendi sporumuzun da olması gerektiğine inanıyorum. Biz Türk Milleti olarak, kendi kimliğimizle yürüme iddiasındayız” diye açıklıyor.


İLGİLİ HABERLER