Fatih Portakal’dan Çok Konuşulacak İzah

263 0

FOX TV Ana Haber Sunucusu Fatih Portakal canlı yayında, çok konuşulacak bir yoruma imza attı. Naci Ağbal’a seslenen Portakal, “Sayın Bakan Naci Ağbal altınızdaki makam arabalarının parasını vatandaş ödüyor. Altınızdaki arabanın vergisini bir kere de siz ödeyin de görelim” diye tepki gösterdi.

FOX TV Ana Haber Sunucusu Fatih Portakal, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yaptığı açıklamalara canlı yayında ateş püskürdü.Motorlu Taşıtlar vergisine gelen yüzde 40 oranındaki rekor zam sonrasında hükümetten ve Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamalar sonrasında Fatih Portakal da kendini tutamadı. Portakal canlı yayında Naci Ağbal’a seslendi.

Fatih Portakal’ın o yorumu şöyle; Sayın Bakan Naci Ağbal altınızdaki makam arabalarının parasını vatandaş ödüyor. Altınızdaki arabanın vergisini bir kere de siz ödeyin de görelim.

FATİH ALTAYLI’DAN DA TEPKİ

Habertürk Gazetesi yazarı Fatih Altaylı da duruma tepki gösterenlerden biri oldu. Altaylı, yüzde 40’lık artışın Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’na göre hukuka aykırı olduğunu belirterek şunları yazdı;

Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi artışlarını açıkladı. En ağır artış Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde, daha doğrusu otomobil vergilerinde Çünkü “ticari araç” vergileri yeniden değerleme oranında artırılıyor fakat otomobillerde vergi artış oranı yüzde 40. Bunun adı vergi değil “zulümdür”. Bir yandan “Tüm vatandaşlarımızı otomobil sahibi yaptık” diye övüneceksin, diğer yandan otomobil sahibi olmak için dişinden tırnağından artırmış, ince ince hesaplar yapmış vatandaşa bindireceksin; yok öyle şey. Vatandaş otomobilini alırken vergisini de düşünüyor, ona göre hesap yapıyor. Devlet ise “Tuttum bir kere” diyerek kıstırdığı vatandaşa vergiyi fahiş artışlarla bindiriyor. Ancak ben size söyleyeyim, böyle bir artış “yasal” değil. Tam aksine gayri yasal.
Öncelikle Anayasa’nın 73. maddesi “vergi yükünün adaletli dağıtılması” gerektiğini söylüyor. Sadece otomobil sahiplerine böyle bir zam adaletli değil. Ki zaten mümkün de değil. Motorlu Taşırlar Vergisi Kanunu’nun 10. maddesinin 1. fıkrası, çok açık biçimde bu artışa engel. Kanun diyor ki:

Kaynak: Fatih Altaylı’dan hükümete zam tepkisi: Yapamazsınız

“Motorlu Taşıtlar Vergisi her yıl başında yeniden değerleme oranında artırılır.” Yine aynı madde ekliyor: “Bakanlar Kurulu bunu yeniden değerleme oranının yüzde 50’sini geçmemek üzere artırabilir, yüzde 20’sini geçmemek üzere azaltabilir.” Yani Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne yapılacak zam, 2017 yılı için açıklanan yeniden değerleme oranı yüzde 9.7’nin en fazla yüzde 50 üzerinde olabilir. O da yuvarlak hesap yüzde 15 olur. Bunun üzerindeki vergi zammı yasaya aykırıdır. Bir tüketici hakları koruma derneğinin yapacağı itirazla bu artış yargıdan döner. Tabii Türkiye’de yargı diye bir şey kaldıysa.


İLGİLİ HABERLER

Leave a comment