FED Tutanaklarından Faiz Arttırımı Sinyali

57 0

FED Tutanaklarından Faiz Arttırımı Sinyali

Haziran ayında FED faiz arttırımına gidebileceğinin sinyalini verdi. Yapılan açıklamalara göre ülkede ekonomik faaliyetlerin ve iş gücü piyasasının güçlenmeye devam ettiği vurgulanan tutanaklarda, son enflasyon verilerinin yüzde 2 hedefine ulaşılacağına dair güven verdiği belirtildi. FED Tutanaklarından Faiz Arttırımı Sinyali.

Tutanaklar, Fed yetkililerinin, güçlü ekonomik görünüm ışığında sıkılaştırmaya devam edilmesini desteklediğini ortaya koyarken, “Üyelerin çoğu, gelecek bilgilerin ekonomik görünümü genel olarak teyit etmesi durumunda, FOMC’nin yakında politika desteğinin azaltılması için bir adım daha atmasının muhtemelen uygun olacağını öngördü.” ifadelerine yer verildi.

Bu ifadeler, FOMC’nin haziran ayında düzenlenecek toplantıda faiz artıracağına yönelik beklentileri güçlendirdi.

GETİRİ EĞRİSİ GÜVENİLİR BİR GÖSTERGE OLMAYABİLİR

Tutanaklara göre, FOMC üyeleri ABD devlet tahvillerine yönelik getiri eğrisindeki yataylaşmanın nedenlerini de tartıştı.

Faiz hadlerinin yükseleceğine yönelik beklentiler, Fed’in bilançosuna yönelik vade primleri üzerindeki aşağı yönlü baskı ve diğer merkez bankalarının varlık alım programlarının, getiri eğrisini yataylaştıran faktörler arasında yer aldığı belirtilen tutanaklarda, “Bazı üyeler, bu faktörlerin getiri eğrisini, gelecek ekonomik faaliyetler için daha az güvenilir bir gösterge haline getirebileceğini kaydetti.” denildi.

Tutanaklarda, ayrıca FOMC üyelerinin ekonominin beklendiği gibi gitmesi halinde sözel yönlendirmede yapılacak değişiklik önerilerine değinildi.

Kaynak: (mynet.com)


İLGİLİ HABERLER

23 zincir markete soruşturma

Posted by - Mar 4, 2019 0
Rekabet Kurulu, su ile yaş meyve ve sebzede haksız rekabet yapıp yapmadıklarının tespiti amacıyla perakende gıda ticareti alanında faaliyet gösteren…