2018 Hac Kuraları Ne Zaman Çekilecek?

2018 Hac Kuraları Ne Zaman Çekilecek?

2018 Hac Kuraları Ne Zaman Çekilecek? İslam dininde temel ibadetler arasında yer alan ve İslam’ın beş şartından biri olan hac ibadeti, dünya genelinde milyonlarca Müslüman tarafından yapılıyor. Hac ibadetini yapmak isteyen hacı adaylarının beklediği 2018 hac başvuruları sona erdi. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğünün daha önce yaptığı yazılı açıklama ile 2018 hac takvimi belli olmuştu. Kısıtlı kontenjanlar dolayısıyla kura sistemiyle belirlenecek hacı adaylarının hac başvurusunda zorlanmamaları adına başvuru kılavuzu yayınlanmıştı.

2017 yılının 24 Ocak  tarihinde 1 milyon 892 bin 724 kişinin katıldığı hac kuraları 15.30 da çekilmiş aynı gün 23.00 da belli olmuştu. 2018 yılında yapılacak hac ibadeti için başvuru takvimi de yayınlanmıştı. 2018 yılı hac organizasyonu kapsamında ilk defa kayıt yaptıracaklar, 21-29 Aralık tarihleri arasında kayıt yaptırmaları öngörülüyordur.

2018 yılında yapılacak kura çekimi öncesi Diyanet İşleri Başkanlığı hacı adaylarının hac ibadetini yerine getirmeleri için ilk adım olan başvuru klavuzunu ve ücretleri hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

2018 YILI HAC MÜRAACATLARI

 2018 Yılında İlk Defa Kayıt Yaptıracaklar

1- 2018 yılında ilk defa hacca gitmek isteyenlerin müracaatları 21-29 Aralık 2018 tarihleri arasında alınacaktır.
2-Hac kuralarına “İlk Defa Kayıt” yaptırmak isteyenler ilgili bankalara 20-TL ön kayıt ücretini yatıracaktır.

  • Müftülüklere doğrudan form dilekçe ile müracaat ederek,Kayıtlarını yaptırabileceklerdir.
  •  Anlaşmalı Bankalar: Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş., Halkbank, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, VakıfBank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılımdır. 

3- Kayıt yaptırdıktan sonra vazgeçenler ile hacca gidemeyenlere ön kayıt ücreti iade edilmeyecektir.                                       

4- Kayıt parasını yatırdığına dair dekontu, müracaat dilekçesiyle birlikte süresi içerisinde müftülüklere teslim etmeyen, kayıt numarası da almayanların geçerli olmayacaktır. Bunlar kuraya dahil edilmeyecek, talep etmeleri halinde ise yatırdıkları ücret kendilerine iade edilecektir.

5- Müracaatlarda; eş, anne, baba, kayınbaba, kayınvalide, kardeş ve çocukların birbirleri ile veya aralarında hiçbir akrabalık bağı olmayanların, istemeleri halinde 10 kişiyi geçmemek üzere grup halinde kur’aya girme talepleri kabul edilecektir.

6- Talepleri halinde engelli vatandaşlarımız hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte; mahremsiz olarak hacca gidemeyecek durumda olan bayanlar ise ancak hacca hiç gitmemiş mahremleri ile müracaat yapabileceklerdir.

7- Hacca götürülmek istenilen 0-12 yaş çocukların kayıtları ebeveynleri ile birlikte yapılacak olup, 7¬12 yaş arası çocuklar kuraya dahil edilmeyeceklerdir. Ancak, çekilecek kuradan sonra kesin kayıt hakkı elde eden ebeveynler 0-6 yaş arası çocuklarını istemeleri halinde beraberlerinde hacca götürebilecek, 7-12 yaş arası çocuklarını ise hacca götüremeyeceklerdir.

8- Ön kayıt esnasında ayrı ayrı yerlerde farklı hac konaklama türlerinde müracaat eden eş veya akrabaların kesin kayıt esnasında mahremiyet birleştirilmesi yönündeki talepleri karşılanmayacaktır.

9- 2018 yılında ilk defa ön kayıt yaptıranlardan daha önceki yıllarda ön kayıtları bulunanların kuraya birlikte katılmayı istemeleri halinde 21-29 Aralık 2017 tarihleri arasında il ve ilçe müftülüklerince birleştirmeleri yapılacaktır.

10- Hacı adayları, müracaatlarının sisteme girilip girilmediğini ve yakınlık bağlantılarının doğru bir
şekilde yapılıp yapılmadığını “http://hac.diyanet.gov.tr” internet adresinden kontrol
edebilecekler, kaydı girilmeyen veya kayıt bilgilerinde yanlışlık olanlar varsa bunlar, ilgili müftülüklerden bilgilerini kayıt süresi içerisinde düzelttirebileceklerdir.

 Önceki Yıllarda Kayıt Yaptıranlar(Kayıt Yenileme)

1- 2017 yılı hac kurasına katılıp hacca gidemeyenlerin kayıtları 21 Aralık 2017 tarihinde Başkanlıkça yenilenecektir.
2- Kaydı yenilenenlerden; geçmiş yıllarda yapmış oldukları il, ilçe ve kuraya birlikte gireceği kişilerde, hac konaklama tercihlerinde, adres ve cep telefonu bilgilerinde değişiklik yapmak isteyenler ile müracaatlarından vaz geçenler 21-29 Aralık 2017 tarihleri arasında Müftülüklere başvurarak gerekli değişiklikleri yapabileceklerdir.
3- Önceki yıllarda ön kayıtları bulunanlardan, 2017 yılında kayıtlarını yenilememeleri sebebiyle hac kurasına katılamayanların, 2018 yılı hac kurasına dahil olabilmeleri için ilgili bankalara 20.-TL ön kayıt ücreti yatırmaları halinde kayıtları önceki kura kat sayıları dikkate alınarak güncellenecektir.

 Ön Kayıt ve Kayıt Yenilemede Ortak Kriterler

1- Konaklama Türleri
a) Oda Tercihli Konaklama Türü:

  •  Mekke-Medine’de oda içinde banyo-tuvalet, buzdolabı ve karyolası bulunan, asansör sayısı yeterli, lobisi geniş ve ferah, müstakil yemekhane/irşat salonu bulunan, oda kapasitelerine ve belirli oranlarda 2, 3 ve 4 kişilik odalarda konaklama yaptırılacaktır.
  •  Mekke’de Mescid-i Harama en fazla 7 km. Medine’de ise Merkeziye’de veya Mescid-i Nebeviye en fazla 700 metre mesafede yer alan binalarda konaklama yaptırılacaktır.
  •  Sabah kahvaltısı ve akşam yemeğini tabldot usulü, öğle öğünü için kumanya paketi verilecektir.

b) Otel Konaklama Türü:

  • Mekke ve Medine standartlarında günlük oda temizliği, çarşaf ve havluların değişimi vb. hizmet veren 4 ve 5 yıldızlı otellerde 2 veya 3 kişilik odalarda konaklama yaptırılacaktır. Otellerin Mescid-i Harama ve Mescid-i Nebeviye olan takribi uzaklıklarına göre iki ayrı kategoride organizasyon düzenlenecektir.
  •  Otel-1 konaklama türünde; Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla 500 metre mesafede, Medine’de ise Merkeziye’de bulunan yıldızlı ve 3 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde konaklama yaptırılacaktır.
  • Otel-2 konaklama türünde; Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla 1000 metre mesafede, Medine’de ise Merkeziye’de bulunan yıldızlı ve 2 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde konaklama yaptırılacaktır.
  •  otel ve oda kapasite sayıları sınırlı olup, kesin kayıt hakkı kazananların kayıtları otel ve oda boşluklarına göre yapılacaktır.

2- Müracaat formunda belirtilen hac konaklama türleri bağlayıcı olacağından ve daha sonra tür
değişikliğine imkan tanınmayacağından, tercihler dikkatli bir şekilde yapılacaktır.

3- Vatandaşlarımızın iletişim bilgilerini mutlaka girmeleri gerekmektedir. (Kura çekimi sonrası hacca
gitmeye hak kazanan vatandaşlarımız “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile alabileceklerdir.)

4- Kesin kayıt tarih ve ilkeleri ile hac konaklama türlerine göre alınacak ücretler bilahare
duyurulacaktır.

Hac Kayıtları Nasıl Yapılır?

Hac kuraları 2018 yılında ilk defa hacca gitmek isteyenlerin müracaatları 21-29 Aralık 2018 tarihleri arasında alınacaktır.

“İlk Defa Kayıt” yaptırmak isteyenler ilgili bankalara 20.-TL ön kayıt ücretini yatırdıktan sonra;

a- Müracaatlarını Başkanlığın “http://hac.diyanet.gov.tr” internet adresinden elektronik ortamda,

b- Müftülüklere doğrudan form dilekçe ile müracaat ederek, Kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

Hac Kayıtları 2018 Nereye Ödeme Yapılacak?

2018 yılı hac organizasyonu kapsamında, ilk defa kayıt yaptıracaklar, 21-29 Aralık tarihlerinde ilgili bankalara 20 lira ön kayıt ücreti yatıracak. Hac kayıt 2018 yaptıracak olanlar Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş., Halkbank, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, VakıfBank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım’a para yatıracak.

Hac Kayıt Yenileme Nasıl Yapılacak?

Hac kuraları kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri ise aynı tarihler arasındadır. Başkanlık tarafından otomatik yapılacak. Önceki yıllarda ön kayıt ücreti yatırıp kuraya katılan hacı adaylarından kayıt yenileme işlemlerinde herhangi bir ücret alınmayacak.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz