ABD Meclisinden Türkiye Hakkında Yaptırımlar Kabul Edildi

Suriye’ye karşı yaptığı harekat ile dünya gündeminden düşmeyen Türkiye’ye bir başka kötü haber Amerika’dan geldi. ABD’nin Temsilciler Meclisinde yapılan oylama sonuçlandı. Türkiye’ye yapılacak yaptırımlara ilişkin olarak Türk yetkililere yapılacak yaptırımlar dikkat çekici olarak görülüyor. Milli Savunma Bakanımız, Genelkurmay Başkanımız ve Hazine, Maliye Bakanımız hakkında yaptırımlar söz konusu olacak. Ayrıca savunma sektörüne ait ürünlerde vergi artırımına giderek Türkiye’nin satacağı ürünlerin azalmasına neden olacak.

 

S400 ile Yaptırım Süreci Başlamıştı

 

Türkiye’nin Rusya ile anlaşma sağladı S400 füzelerine ABD karşı çıkmıştı. S400 füzelerinden sonra yeniden ABD’nin yaptırımı ile karşı karşıya kalan Türkiye’den açıklamalar gecikmedi. “Ülke olarak harekatımıza son hız devam ediyoruz. ABD’nin yaptırımlarına karşı olarak bizde yaptırım yapacağız” diye açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi.

ABD’nin Temsilciler Meclisinde gerçekleşen oylamadan sonra tasarının yasalaşması gibi bir durumda Türk Silahlı Kuvvetlerine silah satışı tamamen engellenecek. Türkiye’nin böyle bir duruma karşı nasıl adım atacağı merak konusu olarak belirtiliyor.

Oktay Salış

Editörümüz Edebiyat Fakültesinden yakın zamanda mezun olup sitemizde güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz