Adalet Bakanı Gül’den Vize Krizine İlişkin Açıklama…

610 0

Adalet Bakanı Gül, ABD ile vize krizinde olumlu gelişmeler olmasını beklediğini söyledi ancak tarih vermedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AA’ya konuşan Gül’ün konuyla ilgili açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
“Amerika’nın biraz daha yüksek bir şekilde tepkisiyle karşılaşıldı ama yapılan bütün işlemler hukuka uygun ve her türlü haklar da ilgililere verilerek gerçekleşmiştir. Şunlar söylendi, ‘ailesiyle, avukatlarıyla görüştürülmedi’ şeklinde. Böyle bir şey asla söz konusu değil. Gerek gözaltındayken gerekse sorgudayken, mahkeme önünde avukatlar marifetiyle, avukatların da bizzat şahitliğinde bu süreç tamamlandı. Ailesiyle görüştürüldü. Dolayısıyla burada Amerika’nın çok orantısız bir şekilde bu sürece tepki koyduğunu düşünüyorum. Savcılık belgeleri toplayacak. Bu sürecin hukuka uygun gerçekleştiğini düşünüyorum. Tutuklama ile ilgili mahkeme savcılık bunu değerlendirebilir. Süreç devam ediyor, deliller nitelendirilecek. Tutuklama tedbirdir.
ABD ile dün bir görüşme oldu. Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcımız başkanlığında, Adalet Bakanlığımızdan da bir genel müdürümüzün katıldığı bir toplantı geçti. Toplantı çok verimli sonuçlandı. Bundan sonraki etapların da daha olumlu sonuçlara sebebiyet vereceğini düşünüyorum. Avukatıyla görüşme konusunda bilgi kirliliği var. Daha başka bir niyet yoksa vizelerle ilgili olumlu anlamda gelişmenin olmasını bekliyorum. Şu tarihte olacak demek imkansız. Türkiye’de buna karşılık bir adım atmıştır. Türkiye atılacak adıma yine olumlu karşılık verecektir. Ailesiyle görüşme sağlandı. Hatta bu hususla ilgili de savcılık makamlarımız, ‘Ailesiyle görüşemedi’ beyanları olduğunda ‘Ailesinin talebi olması halinde görüşebilir’ diye savcılıktaki arkadaşlarımız aradılar, onlar da talep ettiler. Gerekli görüşmeler sağlandı. Türkiye bir sosyal hukuk devleti. Her türlü kolaylık ve yardım yapılmıştır, gösterilmiştir.
Metin Topuz’u örgütün içindeki konumu soruşturmalar neticesinde ortaya çıkacak. Kuvvetli şüphe olduğu için tutuklama kararı verildi. Belge ve bilgiler bu kişiler üzerine yoğunlaşmış. Bize düşen yargılama sürecini her iki ülke olarak takip etmek. Kuvvetli şüphe olmasa tutuklama olmazdı. Öncelikle bu, Türk vatandaşı. ABD’nin bundan kendi üzerine alınacak bir şeyi yok ki. Türkiye’de doğmuş, Türk vatandaşı. Bizim vatandaşımız bir suç işlemişse bu yargılanır. Eğer suçsuzsa en başta, kendi vatandaşımız, biz koruruz. Soruşturmada çıkan deliller belgeler tanıklar onun lehine de çıkabilir. Elde edilen delillere göre belki irtibatın olmadığı ortaya çıkacaktır. En hızlı bir şekilde soruşturma sürdürülüyor. Umarım kısa zamanda gerçekler ortaya çıkacak.”

GÜLEN’İN İADESİ

FETÖ terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in iade edilmesi talebine de değinen Gül, şunları kaydetti:
“Örgütün lideri Gülen ile alakalı darbe girişimi öncesinde de iade talebi yapılmıştır. ABD’ye Türkiye’de olan birisi saldırıda bulunsa Türkiye anında sözleşme gereği olarak onu iade ederdi. Ama ABD her türlü sunulan belgeye rağmen iade konusunda bir gelişme olmadı. Esasen ABD ile yapmış olduğumuz aramızdaki adli yardımlaşma, uluslararası sözleşme çerçevesinde Fetullah Gülen’in iade edilmesi gerekmektedir.

Çünkü (sözleşme) olası bir nedeni iade için sebep görmektedir. Yani bir kişinin illa suçlu, mahkumiyeti olmasına, tamamıyla ‘Bu işi bu yapmıştır’ anlamında bir kesin belgeye, bilgiye gerek olmaksızın, olası bir neden olsa, bu iade için yeterlidir, aramızdaki uluslararası sözleşmeye göre. Beş talepname oldu mahkemeden ayrı ayrı ama bizim neredeyse 100’e yakın klasör, belgeler, ifadeler, itiraflar, deliller Amerika’ya iletildi. Öncelikle, Amerika’nın bu hususta mahkemelerin talebini yerine getirmesini bekliyoruz.”

MÜFTÜLERE NİKAH YETKİSİ

Adalet Bakanı dün Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesine yönelik düzenleme için şunları söyledi:
“Laikliğe aykırı bir düzenleme söz konusu değil. CHP’lilerin en az yüzde 90’ı bu nikahı ilk yapacaklardır. Kendi tabanları düzenlemenin doğru olduğunu söyleyeceklerdir. Türkiye’de nüfus memuru da köyde muhtar da nikah kıyıyor. Şimdi müftüler nikah kıyacak, müftüler kim? Üniversite mezunu kamu görevlileri. Üniversiteden mezun bir mütfünün kıyacağı nikahtan memnun olmak lazımdır. Kayıtdışılığı ortadan kaldırmak anlamında çok yerinde bir düzenlemedir. Biraz ideolojik karşı çıkışlar var ama vatandaşlarımızın memnun olacağını düşünüyorum. Türkiye pratiğine uygundur, kayıt dışılığı da ortadan kaldırma anlamında. İşte bir köylü imam nikahı kıydırıyor ki onlar da çekiniyor, bunun ceza kanunu anlamında farklı sorunları var. Pratikte yaşanan sorunun hukuken giderilmesi anlamında bence çok yerinde bir düzenlemedir.”


Kadir Polat

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.