Afrin Operasyonu Başladı! Operasyon Ne Kadar Sürecek?

Afrin Operasyonu Başladı! Operasyon Ne Kadar Sürecek?

Afrin operasyonu başladı! Türk jetleri Afrin’i bombalıyor. Bölgeden son dakika gelişmeler… TSK Afrin’den ne zaman çekilecek? İşte operasyonun tüm detayları…

F-16 savaş uçakları sınırdaki hedefleri bombalamaya başladı. TSK’dan yapılan açıklamada “Zeytin Dalı Harekatı başladı. Amaç kardeş halkı zulümden kurtarmak” ifadeleri kullanılırken Özgür Suriye Ordusuna bağlı birliklerin bir kısmı da terör örgütü PYD/PKK’nın Afrin’de işgal ettiği alanlara girmeye başladı.

Başbakan Binali Yıldırım da, “TSK havadan harekata başlamıştır” açıklamasında bulunmuştur.

TSK operasyonun resmen başladığını duyurdu. TSK: “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere ‘Zeytin Dalı Harekatı’ başlatılmıştır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan operasyonla ilgili sert açıklamalarda bulundu. “Rahat durun, dedik, durmadılar. ‘Bak bizim topraklara saldırmaya, sınırlarımızı zorlamaya tevessül etmeyin’ dedik, dinlemediler ve bize müttefik görünenlere de söyledik. ‘Bak bunlar PKK’nın ta kendisidir’ dedik, ‘Bunlar PYD’dir’ dedik. ‘Bunlar aynıdır, YPG’dir’ dedik. ‘Rakka’ya teröristlerle gitmeyin, DEAŞ terör örgütüdür, bir terör örgütünü bir diğer terör örgütüyle değil, gelin beraber halledelim bunları’ dedik, dinlemediler. ‘Peki siz bilirsiniz’ dedik ve şimdi işte gereğini biz yapıyoruz. Kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz.”

Devlet Bahçeli operasyonun başlangıcı için ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun açıklamalarında bulundu.

MHP Genel Başkanı Devlet BahçeliCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, Afrin operasyonunun sahada fiilen başladığını açıklamasının ardından, “Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun. Allah ordumuzu muvaffak etsin.” değerlendirmesinde bulundu.

Bölgeden Dumanlar Yükselmeye Devam Ediyor

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Afrin’deki terör örgütü PYD/PKK hedeflerine yönelik bir süredir devam eden topçu atışlarının ardından savaş uçakları da havalandı. Hatay’ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçeleri ile Kilis sınır hattındaki uçak seslerinin ardından Afrin tarafından patlama sesleri duyuldu.Afrin kırsalındaki bazı noktalardan dumanların yükseldiği görüldü. Türk uçaklarının bölgedeki uçuşu devam ediyor.

Afrin operasyonu bölge tamamen temizlenene kadar devam edecek. Afrin operasyonu başarıya ulaştığında TSK bölgeden çekilecek.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz