Afrin’de Önemli Gelişme! Terör Örgütünün Elinden Alınan Bölgeler Var!

Afrin’de Önemli Gelişme! Terör Örgütünün Elinden Alınan Bölgeler Var!

Afrin’de TSK’nın ve ÖSO destekli güçlerin sürdürdüğü operasyonda kritik gelişmeler var. Stratejik olan önemi olan bölgeler terör örgütünün elinden birer birer alınıyor. Operasyon başarı ile sürdürülüyor. İşte tüm detaylar…

Burseya Dağı’nın hem Kilis il merkezi hem de muhaliflerin kontrolündeki Azez’e bakan konumu nedeniyle de önemli.Özgür Suriye Ordusu, dün Burseya Dağı’ndan fotoğraflar paylaştı. Kamuoyuna paylaşılan görüntülerde terör örgütün kazdığı mevziler ile gözetleme kuleleri ve kum torbaları gözüküyor. Kaynaklar, akşam saatlerinde ÖSO birliklerinin bir miktar taktik çekilme gerçekleştirdiği, terör hedeflerinin topçu ateşiyle vurulduğu ve çatışmanın dağın eteklerinde sürdüğü bilgisini paylaştı.

Afrin’in kuzeyinden giren TSK ve ÖSO unsurları da Bülbül beldesine bağlı Şeyh Badi, Marso ve Haftar köylerini de teröristlerden ele geçirdi. ÖSO’nun operasyon sırasında 2 PYD/PKK’lıyı esir aldığı öğrenildi.

PKK/YPG Terör Örgütleri Aralarında Anlaşmazlıklar Yaşanıyor

PKK/YPG’li teröristler kent merkezine doğru genişleyen operasyona ilişkin olarak kendi içlerinde görüş ayrılığı yaşıyor. Bir grup örgütün kenti rejime devretmesi gerektiğini savunuyor. Şam rejimi ile 3 günde 7 görüşme gerçekleştirildiği belirtiliyor. Örgüt içindeki bir başka grup Afrin’in Rusya’ya bırakılması görüşünde. Ancak bu konudaki girişimlerin Rusya tarafından reddedildiği gelen bilgiler arasında. Diğer taraftan örgüt içinde ağırlığa sahip üçüncü grubun ise sivillerin ilçeden çıkmasına izin vermeyerek çatışmalara hazırlandığı öğrenildi.

Stratejik Olan Tepe Ele Geçirildi!

Zeytin Dalı Operasyonunun Batı cephesinde ise Reyhanlı’nın karşısındaki Şeyh Hadid’e bakan en büyük tepe ele geçirildi. Terör örgütünün elinden bu tepe de alındı. Operasyon büyük bir hız ve başarı ile sürdürülüyor. Tüm bölgeler, özellikle stratejik açıdan önemi olan bölgeler öncelikle ele geçiriliyor. Bölgeden son dakika detaylar internetingazetesi.com’da.

Afrin Operasyonunda 1 Kahraman Askerimiz Şehit

Operasyonda bir kahraman askerimiz şehit düştü. TSK’dan yapılan açıklamaya göre Kilis’in Gülbaba Köyü’nde girilen çatışmada 1 asker şehit oldu. Şehit olan Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan’ın Ankara’daki baba ocağına acı haber ulaştı. İşte TSK’nın açıklaması:

Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında 22 Ocak 2018 tarihinde Kilis/Gülbaba Köyü güneydoğusunda PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü unsurları ile girilen çatışmada bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, şehidimizin kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır dileriz.

Afrin’den Sonraki Hedef

Afrin’nin terör örgütlerinden temizlendikten sonra Cerablus ve El Bab’da olduğu gibi, bölgede bir özgürleştirme süreci başlayacağını belirtti. Operasyonun ardından Afrin’de Türkiye destekli yerel yönetimlerini oluşturulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin operasyonunu Münbiç takip edecek demişti. Ankara’da planlamalar o yönde yapılıyor. Başbakan Binali Yıldırım operasyonla ilgili bilgi verdiği muhalefet liderlerine, “Münbiç’e operasyon yapmakta kararlıyız. Eğer Münbiç’e operasyon yapmazsak, Cerablus, El Bab ve Afrin’de yaptıklarımız tehlikeye girer” diye bilgi vermektedir. Afrin’den sonra asıl hedef Münbiç.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz