AKDENİZ’DE TATİL YAPMAK ÇOK TEHLİKELİ OLABİLİR!

AKDENİZ’ KIZIL DENİZDEN GELEN CANLILAR TARAFINDAN İSTİLA EDİLİYOR!

Bugün, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi’nde gelinen son durumu ve proje güzergahını düzenlenen basın toplantısında açıkladı.

Bir çok Bilim adamı projenin İstanbul’u ve özellikle Marmara denizini büyük riske atacağını açılamasına ve CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci’nin Konuyu defalarca meclise taşımasına rağmen bugün kanal istanbul ile ilgili çalışmalar başladı. Peki Dünyada benzer Projelerin doğaya zararları neler. Suveşy kanalının Akdenizdeki doğal yaşamı bitirme noktasına gelmesinden korkulurken bunu bir yana bırakın artık Akdeniz de tatil yapılamayacak duruma gelinmesi söz konusu.  Gelin Newyork Times ın yaptığı çalışmaya yer verelim

New York Times gazetesinin Biological Invasions (Biyolojik İstilalar) konulu araştırma dergisine dayanarak yayımladığı makalede de bu konuya yer verildi. Mevcut olan kanala paralel yeni bir su yolunun inşa edilmesini ve mevcut kanalın genişletilmesini öngören Sisi’nin projesi, Kızıldeniz’den Akdeniz’e istilacı deniz canlılarını taşıyan Süveyş Kanalı’ndan daha fazla ‘istilacı’ geçişine neden olacak. İsrail’deki Okyanus Bilimi Ulusal Enstitüsü’nden Bella S. Galil, “Rus ruleti oynuyoruz ve söz konusu olan bir körfez ya da nehir değil, Akdeniz’in tamamı” diyerek durumun ciddiyetini vurguluyor. New York Times gazetesinde yayılanan makalede kanalın açılmasından sonra Akdeniz’e geçen ve çevreye zarar veren canlı türlerinden örnekler var.

Bunlardan biri göçmen denizanası. Asıl yaşam bölgesi Kızıldeniz olan bu deniz türü, Akdeniz’de giderek yayılıyor. Göçmen denizanalarının toplandığı bölgelerde balıkçılık yapmak mümkün olmadığı gibi bu canlı, dikenimsi dokunaçlarıyla insanların yaz tatillerini zehir ediyor.
Akdeniz’in ekosistemini tahrip eden bir diğer Kızıldeniz kökenli canlı türü balon balığı da yerel türleri yiyor. İlk kez Gökova Körfezi’nde 2003 yılında görülen balon balığından en çok balıkçılar şikayetçi. Türkiye, Mısır, Yunanistan, Lübnan ve İsrail’de balon balığını yediği için zehirlenen kişilerin olduğu biliniyor.
Kızıldeniz’den Akdeniz’e gelen bir diğer davetsiz misafir ise deniz kedisi. Bu balık türünün yosunları yok ederek, birçok canlının yaşam ortamını ve dolaylı olarak Akdeniz’in besin zinciri halkalarını çökerttiği biliniyor.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz