Anıt Ağacın Zeytinine Açık Arttırma

Muğla’da bulunan ve tarihinin çok eski zamanlara dayandığı tespit edilen anıtsal nitelikteki zeytin ağacından özenle çıkarılan zeytinyağı, bir litresi yüz bin liradan olmak üzere, açık artırma yoluyla satışa sunulacak. Milas’ta yer alan anıt ağacın, üç bin yılı aşan bir geçmişe sahip olduğu aktarılıyor.

 

Milas’ta Kasım ayında düzenlenecek 6. Milas Zeytin Hasat Şenliği organizasyonu çerçevesinde Kazıklı’daki anıtsal nitelikli zeytin ağacının eşsiz zeytinleri, şehrin önde gelen isimlerinin de katıldığı bir etkinlikle koparılarak kasalara yerleştirildi.

 

Bu güzel, şenlik benzeri organizasyona, yöreye mahsus kıyafetler giyen kadınlar da iştirak etti. Üç bin yıllık tarihi bulunan ağaçtan elde edilmiş zeytinler, dikkatle kasalara yerleştirildi ve fabrika sıkımı için yola çıktı.

 

Bilim insanlarının yaptıkları çalışmalarla, ağacın üç bin iki yüz yıllık bir mazisi olduğu ortaya çıkarıldı. Ağacın zeytinlerinden sıkılacak zeytinyağı, gelirleri öğrencilerin eğitimlerine ayrılacak bir açık arttırma etkinliğiyle satılacak. Zeytinyağının litresinin 100 bin liradan satılması bekleniyor.

 

Milas Kaymakamı Eren Arslan, ağaç hakkında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ata adıyla anılan ağacın hâlâ ayakta olduğunu belirtti.

 

Prof. Dr. Selçuk Aktürk ise, anıt niteliği taşıyan ağaçları turizme armağan etmek amacıyla çabaladıklarının altını çizdi.

Oktay Salış

Editörümüz Edebiyat Fakültesinden yakın zamanda mezun olup sitemizde güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz