Ankara Görüşmesi Üzerine Rusya’dan Açıklama Geliyor

255 0

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı üzerine ABD’den bir heyet Ankara’ya geldi. Ankara’da gerçekleştirilen toplantının tam olarak 4 saat 20 dakika sürdüğü belirtiliyor. Toplantı boyunca Türkiye’ye yapılacak yaptırımlar ve Suriye konusu ele alındı. Suriye adına bir anlaşma gerçekleştirildi. Suriye’de bulunan teröristlerin 120 saat içerisinde 32 km güneye doğru çekileceği belirtildi. Bu anlaşmaya bağlı olarak ABD Başkanı’nın yaptığı açıklamada “Hiçbir şekilde ekonomik yaptırım söz konusu olmayacak. Daha önceden yapılan ekonomik yaptırımlar da kaldırılacak” açıklaması yapıldı. Bu durumlara bağlı olarak Rusya’dan yapılan açıklamada ” Türkiye’nin güvenliği ve Suriye’nin güvenliğini garanti edecek gerçek adımlar atılmalıdır diye belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov açıklamalarına “Türkiye’nin şuan gerçekleştirdiği harekâta destek veriyoruz. Çünkü şuan Türkiye kendi sınırları dâhilinde bir güven durumu söz konusudur. Türkiye’nin gerçekleştirdiği harekâtın kendi güvenliği gerçekleştirdikten sonra geri çekilmesi vaat ediliyor. Savaş olarak değil de diyalog ile çözülmesi taraftarıyız” diye sözlerine ekledi.

Ankara görüşmesine istinaden yapılan açıklamalara göre ekonomik hiçbir yatırım olmayacak. Bu duruma bağlı olarak Dolarda ilk tepki de gelmiş oldu.


Oktay Salış

Oktay Salış

Editörümüz Edebiyat Fakültesinden yakın zamanda mezun olup sitemizde güncel haberler yazmaktadır.