Anneden bebeğe corona virüsü bulaşır mı? Bebeği virüsten nasıl koruyabiliriz?

Tüm dünyayı etki eden corona virüsü, hamilelerin de büyük endişesi oldu. Hamilelerin COVID-19 enfeksiyonuna daha duyarlı olduklarını gösteren bir kanıt olmamasına rağmen, ciddi hastalıkların risklerini artırabileceği için çok dikkat edilmesi gerektiği kapsamlar olabilir.

COVID-19 virüsünün gebelerde de grip benzeri bulgularla ortaya çıktığına dikkat çekebilir. Gebelerde corona virüsü enfeksiyonu bulguları diğer bireylerden farklı değil. Hastalık; ateş, öksürük, kas ağrısı, halsizlik, boğaz ağrısı, ishal ve nefes darlığı gibi bulgular gösterebilir. Bu bulguların varlığında ve corona virüsü enfeksiyonu geçiren kişilerle temas olmuşsa mutlaka hastaneye başvurmaları gerekmektedir.

Enfekte olmuş annelerin virüsün anne karnında ya da doğum esnasında bebeğe bulaşıp bulaşmayacağı korkusunu yaşadığını gözler önüne serilir. Elimizdeki kısıtlı veriler; virüsü taşıyan annelerden doğan bebeklerde bugüne kadar corona virüsü saptanmadığını gösterilen mekanizma oluşur. Doğum esnasında alınan kordon kanı, amniyon sıvısı ve bebeğin boğaz sürüntüsü örneklerinde COVID-19 virüsüne rastlanılmamış olması da sevindirici bir durum olup anne adayların içindeki sıkıntıları dindirmekte yardımcı olur.

Anne adayların emzirme sırasında dikkatli olunması gerekir. Virüs, damlacık ve temas yoluyla bulaşabiliyor. Anne emzirmeye başlamadan önce ellerini sıkı sık yıkamalı ve virüsün bebeğe olası geçişini önlemek amaçlı maske takarak tüm önlemleri almalı. Eğer pompa kullanımı planlanıyorsa pompa ve aparatları sterilize edilmeli. Daha sonra emzirmede olduğu gibi anne ellerini yıkadıktan sonra sağma işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilir.

Anne adaylarının enfeksiyondan korunmak için genel önerilere uyulmasının yeterli olacağını gösteren üstelik gebelerin de uyulması gereken kuralları şu şekildedir:

-El temizliğine dikkat edin. Ellerinizi en az 20 saniye boyunca kalıp sabun ve bol suyla yıkayın, imkan yoksa alkol bazlı el antiseptiği kullanın.

-Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerinize temas etmeyin.

-Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzınızı tek kullanımlık kağıt mendille örtün, ya da dirsek içinizi kullanın.

-Mümkün oldukça toplu alanlardan uzak durun ve evinize ziyaret kabul etmeyin.

-Sağlık kuruluşlarında hastalarla temas etmemeye özen gösterin.

-Kalabalık yerlere gitmeyin, zorunda kalırsanız ağız ve burnunuzu kapatın, gerekirse maske kullanın, sosyal mesafe kuralına uyun. Bu şekilde dışarıdaki virüslerden hem kendinizi hem de bebeğinizi sağlıklı bir şekilde koruyabilirsiniz.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz