Başbakan Yıldırım’dan ‘Referandum’ Açıklaması

447 0

Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Irak’ta yapılan referanduma ilişkin, “Kuzey Irak’ta bir referandum oldu. Kürtlerin daha iyi şartlarda yaşamasına niye karşı çıkıyorsunuz? Kim söylüyor? O referandumu bütün dünyaya inatla Irak merkezi hükümetinin karşı çıkmasına rağmen inatla yapmak isteyen yapan bu yöneticilerin orada yaşayan Kürtleri Arapları düşündüğünü mü zannediyorsun? Kendi iktidarlarının devamı için milyonlarca insanı maceraya sürüklemeden tereddüt etmediler” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi akademik yılı açılışında konuştu. Yıldırım’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

‘Türkiye bulunduğu bölgede çok önemli sınamalara tabi olmuş bir ülke. Daha alçak darbe girişiminin üzerinden 1 yıl geçti. Maalesef güzel duygularımızı milli duygularımızı bayrak ülke sevdamızı dini duygularımızı bütün değerlerimizi istismar eden kökleri dışarıda olan bir terör örgütü ile bu ülke yüzleşti. Destan bağımsızlık deyince Çanakkale akla gelir. Düşman geçemez deyince Çanakkale akla gelir. Bugün Türkiye, etrafı ateş çemberi olan bir ülke olmasına rağmen istikrarla, kararlılıkla 2023, Cumhuriyetimizin 100. yılına emin adımlarla ilerlemektedir. Çanakkale millet için geçilen bir yerdir. Millet her taraftan Çanakkale’ye gelmelidir. Bizim için siyaset millete hizmet. Millete hizmet etmeyen bir siyaset olmaz olsun. Böyle bir siyaset bize lazım değil. Türkiye aynı anda 3 terör örgütü ile mücadele eden tek ülke. FETÖ 15 Temmuz’dan sonra artık tam anlamıyla açığa çıkmış gerçek niyetleri ortaya çıkmış 250 şehidimiz olan adeta bir savaş sonucu bağımsızlığımızı demokrasimizi kazandığımız bir sürecin arkasından hukuk içerisinde bu alçak örgütle mücadele tüm hızıyla devam etmektedir. Her ne kadar mahkemelerde tiyatro oynasalar da terörist başının gönderdiği rüya tabirlerine göre rollerini oynasalar da hiçbir faydası yok. Hukuk içerisinde hak ettikleri en ağır cezayı mutlaka alacaklardır. Bunlar gerekli şekilde cezalandırılacak.

KUZEY IRAK’TAKİ TARTIŞMALI REFERANDUM

Kuzey Irak’ta bir referandum oldu. Kürtlerin daha iyi şartlarda yaşamasına niye karşı çıkıyorsunuz? Kim söylüyor? O referandumu bütün dünyaya inatla Irak merkezi hükümetinin karşı çıkmasına rağmen inatla yapmak isteyen yapan bu yöneticilerin orada yaşayan Kürtleri Arapları düşündüğünü mü zannediyorsun? Kendi iktidarlarının devamı için milyonlarca insanı maceraya sürüklemeden tereddüt etmediler. Asıl sorunlar bundan sonra başlıyor. Bizim Kürt kardeşlerimizle hiçbir problemimiz yok.”

ÇANAKKALE HAVALİMANI TERMİNAL BİNASI AÇILIŞ TÖRENİ

Başbakan Yıldırım, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi akademik yılı açılışındaki konuşmasından önce Çanakkale Havalimanı Terminal Binası açılış törenine katıldı. Buradaki konuşmasında Çanakkale’nin 15 yıllık hükümetleri döneminde ulaşım ve diğer birçok alanda çok büyük hizmetler gördüğünü anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Çanakkale deniz taşımacılığı hemen hemen bitmişti. Bugün adalar dahil olmak üzere Çanakkale’de çok düzenli, gelişmiş bir deniz yolcu taşımacılığı hizmeti verilir hale geldi. Çanakkale’nin komşu illerle bağlantısı yoktu. Edirne, Tekirdağ, Bandırma, Balıkesir ve İzmir’le bağlantıları çok zayıftı. Bütün bunları bölünmüş yollar haline getirdik ve Çanakkale’yi hem Ege’ye hem Marmara’ya hem de orta Anadolu’ya ulaşılır hale getirdik. Çanakkale’de tarihi yarımadanının önceki halini biliyorsunuz. Nereden nereye geldi. ‘Çanakkale geçilmez.’ diyen ecdadımızın, şehitlerimizin meftun olduğu o bölge bugün Türkiye’nin en onurlu, en prestijli alanları haline geldi. 18 Mart’ta, 24-25 Nisan’da akın akın insanlar geliyor, tarihini, geçmişini öğreniyor ve geleceğe heyecanla, umutla bakıyor.”

Başbakan Yıldırım, Çanakkale’de 15 yıl önce hava ulaşımının da olmadığını dile getirerek, havalanını açtıklarını, pistini de büyüttüklerini, şimdi de 12-13 bin metrekarelik, hem iç hatlara hem dış hatlara hizmet edecek bu terminali armağan ettiklerini söyledi.

“1 KASIM’DAN İTİBAREN İSTANBUL’DAN DA GÜNLÜK SEFERLER BAŞLAYACAK”

Çanakkale’ye Ankara’dan günlük seferler yapıldığını dile getiren Yıldırım, “1 Kasım’dan itibaren inşallah İstanbul’a da günlük seferler yapılacak. Atatürk Havalimanı’na, böylelikle iki büyük şehrimize, oradan da yurt dışına bağlantılar gerçekleşmiş olacak” dedi.

Yıldırım, Çanakkale’ye 2003’te ilk defa geldiğinde bir şey fark ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Çanakkale geçilmez, yazısı her yerde yazıyordu. Atalarımız, ecdadımız düşmana karşı ‘Çanakka’le geçilmez’ dedi ve geçilmedi. Ama daha sonra Çanakkale ulaşımda da geçilmez hale gelmiştir. Denizde yok, karada yok, havada yok. Ecdat düşman için geçilmez dedi. Çanakkale Türkiye için geçilir, Türk milleti için geçilir, havadan da gelinir, karadan da gelinir, denizden de gelinir. Çanakkale yolu en fazlasıyla hak eden bir ilimiz. Çünkü Türkiye’nin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlık yürüşüyünde en önemli direnişin, destanların yazıldığı şehrin adıdır.”

“TÜRKİYE HAVACILIKTA DESTAN YAZDI”

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin son 15 yılda havacılıkta sadece Türkiye’de değil, dünyada destan yazdığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin bugün havacılıkta dünyada 11’inci, 28 Avrupa ülkesi arasında 5’inci sıraya yükseldi. Bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları, Avrupa’nın ikinci büyük şirketi haline geldi. Nereden nereye… İç-dış hat, 34 milyon yolcudan bugün 174 milyon yolcuya çıktı. Bu sene sonunda 190’ı geçecek. 350’den fazla noktaya uçuş yapıyoruz. Dünyada daha fazla uçuş yapan bir başka havayolu yok. 159 ülkeye doğrudan uçuşlarımız var. Bu ne kadardı 60 ülke. 60’tan 159’a geldi. 55 uçağımız vardı şimdi sayısını bilmiyorum. 500 uçağı buldu özel sektör, Türk Hava Yolları… Daha çok şey anlatılabilir. Hava alanlarında çalışanların sayısı 4 kat arttı. Dünyanın en büyük havalimanını Türkiye yapıyorsa boşuna yapmıyor, bu 15 yıllık bir başarının bir sonucudur. Türkiye’ye yakışan da budur.”

Terminalin Çanakkale’ye hayırlı olması temennisinde bulunan Yıldırım, kentin buradan yapılacak seyahatlerle ekonomik olarak ve turizm bakımından çok daha büyük bir fayda sağlayacağını vurguladı.

Yıldırım, 2018’in “Troia Yılı” ilan edildiğini hatırlatarak, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız buna yönelik de çok büyük bir etkinlik, program planlıyor. Böylece Çanakkale’ye hem yurt içinden hem yurt dışından çok daha fazla misafer gelecek. Çanakkale’mizi çok daha iyi tanıtma imkanına sahip olacağız” dedi.

Yapımı tamamlanarak hizmete alınan Çanakkale terminalinin hayırlı, uğurlu olmasını dileyen Yıldırım, emeği geçenlere de teşekkür etti. Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindekiler daha sonra kurdele keserek Çanakkale Havalimanı yeni terminal binasını hizmete açtı.


Kadir Polat

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Leave a comment