Başsavcılıktan Rabia Naz Açıklaması!

1,5 yıl önce Giresun’un Eynesil ilçesinde hayatını kaybeden Rabia Naz’ın ölümüyle ilişkili başsavcılıktan açıklama geldi. Yapılan açıklama da otopsi raporu ve sonrasında gelişen olaylar aktarıldı.

Trabzon Adli Kurumu Dairesinin yayınladığı raporda şu ifadelere yer verildi: “Rabia Naz’ın mavi yeleğinden ve sol el tırnağından alınan örneklere göre en az biri erkek olmak üzere birden fazla kişiye ait DNA buluntusuna rastlandığı belirtildi.

Bulunan DNA örneklerinin Rabia’nın kendi soy ağacından olduğuna vurgu yapılan raporda bu kişilerin, babası erkek kardeşi, dedesi, amcası ve amcaoğlu olabileceğine işaret edilmiştir. Bunlardan amca ve amcaoğlunun DNA’ları arasındaki karşılaştırmanın uyumsuzluğu sonucunda baba Şaban Vatan ve oğlundan kan örneği istenmiş ancak rızaları olmadığı için alınamamıştır. Bu nedenle otopside bulunan erkek DNA karılaştırmaları ile ilgili kesin bir sonuca ulaşılamamıştır.

Soruşturmanın gizlilik kararının kaldırılmasının ardından baba Şaban Vatan ve avukatı dosyada bulunan bilgi, belge ve dijital verilerden örnek talep ettiklerini söylemiştir. Verilen dosyaların gizli kalması şartıyla verildiği belirtilmiş, ancak baba Şaban Vatan’ın bu uyarıyı dikkate almayıp, bilgileri sosyal medyada kamuoyuyla paylaşmıştır. Başsavcılığımız tarafından görüntülerin baba Şaban Vatan’a izletildiği iddiaları gerçek değildir. Soruşturma titizlikle sürdürülmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Oktay Salış

Editörümüz Edebiyat Fakültesinden yakın zamanda mezun olup sitemizde güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz