Bodrum Yunan adaların’dan pahalı

Bodrum Egenin en güzel ve popüler yerleşimlerinden, birbirinden güzel koyları lüks otelleri eğlence ortamları yat turları su sporları sanatçıların ve diğer ünlü simaların uğrak yerleri. Gerçi son zamanlarda bazı konularda maalesef Çeşme ile yarışamayacak bir duruma geldi.

Yine de bütün bu güzellikleri ile bir harikadır. Bodrum tutkulu bir aşktır, Akdeniz akşamlarının vazgeçilmez ege kasabasıdır.

Artık kasaba özelliklerini çok barındırmasa da! Neden “barındırmasa da” yazdım çünkü kasaba demek biraz salaş ama kaliteli demek, biraz eski ama temiz demek, biraz sakin ama doyumsuz duygular demek biraz, az ve öz ama ucuz demek benim için. Bodrumda bunların hiç biri neredeyse  kalmamış .

Bu sene Turizm bitti öldü Yabancılar artık gelmiyor! 5 yıldızlı oteller tek tek iflas ederken ve bayram tatilleri bu mekanlar için Yerli Turistin belki gönlünü yeniden kazanabilecekken, bir hançer daha vurdu bence kendine! Neden mi çünkü Bodrum pahalı Çeşmenin eline su dökmese de! Bodrum bütün Ege, Akdeniz kıyıları gibi fırsatçıların sezonla birlikte avuçlarını ovuşturduğu yer. Her dönem aşırı fiyat değişkenliği yaşayan sabit fiyatla yetinmeyenlerin yeri.

Bodrum merkez sahilin de bir çay 7-10 TL Türk Kahvesi 9-15 TL bu ara nargile popülaritesinden faydalanmak istemiş kafelerde nargile 30-300 TL yine makul fiyatlar da diyebiliriz nargileye! Durum böyle olunca Türk Turistlerin tercihi de artık Yunanistan ve adaları.. Düşünün en pahalı adası mykonoss, çeşmenin eline su dökemiyor.

Şöyle bir dert yandıktan sonra, Biz de Bu bayram Bodrumdaydık bu fırsatçıların eline düştük tabi talep artıkça fiyatların makule dönmesi gereken ülkemde küçük bir talepte “sağın inekleri” mantığı hemen işlemeye başlamıştı.. Standardımız haline gelen Bodrum Gümüşlükte bir balık ziyafeti yapalım dedik şöyle bir gezindikten sonra kıyının en sonlarında Mimoza denilen bir mekana denk geldik..

Atmosfer süper yoğunluktan ilgi zayıf, ama anlarım normaldir yoğunlar!

Oturmadan balık için pazarlık yaptık 1 kg kadar bir levrek harika 170 TL ye anlaştık gerisini konuşmadık bile rakı meze zaten ne olacak en çok 10 TL rakıda, 5 TL’de meze de fiyat oynasın!

Ama öyle olmadı hiç abartmıyorum ahtapot salata; 1 tane 10 cm’lik bacağı 5 parçaya bölmüşler ve altına otu doldurup getirmişler, fiyatı 80 TL Lan ben Samatya’ya kızıyorum 25-30 TL olur mu bir ahtapot bacağı diye neyse  Eyvallah. Mezeler lezzetten uzak ama balık güzeldi tamamdır. Dedik birde büyük gerek başımıza dedik onu da söyledik sonuçta markete karlının satışı 80 TL burada da 2 katı olsun 190 TL (sene 2016 dolar 2,90)  yok 250 TL haşırt.. bitti mi? yok bitmedi 40 TL garsoniye 40 tl Küver ohh miss işte bizde orada rotamızı belirledik bir daha Yunan adalarındayız diye! (2016)

Peki Bodrumda nerede yemek yenir?

Güncelleme : Maalesef bu mekan kapanmış yerine bir şarapçı açılmış (2019)

Tamam çok yerdim Bodrum’u ama bütün herkes aynı mı? hayır tabi.. karınınız doyurmak için muhteşem ve uygun yerlerde var. Barlar caddesinde ilerlerken şöyle caddenin ortalarında Ulus sokak diye şirin şemsiyelerle süslenmiş bir iki kemer bulunan artık nadir kalmış bodrum taş evlerinin olduğu bir sokağa giriyorsunuz, biraz ilerleyince ilk köşede Mantıcım Cafe’yi göreceksiniz.

Evet adı Mantıcım güveç tabak içinde harika mantısı, üzerine kıvamında sosu muhteşem. Harika bir lezzet ilgili ve birikimli Taner Usta. Mantısının lezzetini anlatmaktan ise gidin ve tadın derim ama sadece mantı ile kalmayın muhteşem ev yemekleri biber dolması, kavurması, yaprak sarması ve pilavı kuru fasulyesi birde cacık varsa off off parmaklarınızı yiyeceksiniz. Bu lezzetler ne kadar peki? İstanbul’da dahi bir esnaf lokantasın ile ya aynı ücret yada daha ucuz hesap ne gelecek diye düşünmeden onu da getir, bunu da getir diyebileceğiniz Bodrum’da benim bildiğim tek mekan.. Yemeklerin ustası Eski bir Futbolcu olan şimdide Bodrum da bu şirin restoranı işleten Taner Usta sizi severse yemeklerinin özel sırlarını sizinle paylaşabilir. ( Bir güncelleme daha eklemek istiyorum maalesef bu güzel şirin mekan artık kapanmış Haziran 2019 tarihinde uğradığımızda başka bir mekan açılmıştı.)

Yazının tarihi 2016 Kurban bayramı, güncel fiyat ve dolar kurunu artık siz hesaplayın.

 

Sizde Mekanınızı ziyaret etmemiz ve acımasızca eleştirmemiz için bizi davet edebilirsiniz info@internetingazetesi.com

 

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın