Büyük Marmara Depreminde Olası Bir Maliyet Açıklandı

 

Uzmanlar tarafından açıklanan bildiri de olası bir Marmara Depreminin maliyeti açıklandı. Son haftalarda İstanbul’da gerçekleşen depremlere istinaden Büyük Marmara Depremi ne zaman olacak soruları artmıştı. İstanbul depremlerinin sarsıntıları komşu şehirlerde de hissedilmiştir.

 

İstanbul’da bulunan Depremlerin Çoğu Yönetmeliğe Uymuyor

Prof. Dr. Şükrü Ersoy tarafından açıklamaya göre “İstanbul’da yapılan her yapı çoğunlukla depreme uymuyor. Bu durumu oranlarsak yüzde 90’nın yönetmeliğe uymadığını belirtebiliriz. Böyle bir duruma göre ise depremin bize maliyet yaklaşık olarak 40 milyar dolar olacağını düşünüyoruz. Böyle bir durum ise ulusal güvenliğimize zarar verir” diye sözlerini aktardı.

Geçen ay İstanbul’da olan depremin 5,8 büyüklüğünde gerçekleşmesi çoğu insan tarafından büyük Marmara depreminin habercisi olarak nitelendirilmiştir. Sosyal medya üzerinden bir çok haber yapılan depremle ilgili olarak uzmanlar uyarmıştı. Büyük Marmara Depremi ile ilişkilendirmeyen uzmanlar yer alırken, çoğu uzman Büyük Marmara Depreminin habercisi olacak bir sarsıntı yaşandığını belirtti. Büyük Marmara Depreminde oluşacak hasarın diğer depremlerden çok farklı olacağı da belirtildi.

 

Oktay Salış

Editörümüz Edebiyat Fakültesinden yakın zamanda mezun olup sitemizde güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz