CHP’li Yedekçi Mecliste Erzurum’un Sesi Oldu

931 0

CHP İstanbul Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Gülay YEDEKCİ, T.C. Başbakanı Binali YILDIRIM’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesiyle doğalgaz tarifesinde uygulanan indirimin adaletsizliğini meclis gündemine taşıdı.

Yedekci, önergenin gerekçesinde kış mevsiminde hava sıcaklığının eksi 40 dereceyi bulduğu Erzurum gibi vilayetlerimizde yaşayan yurttaşlarımızın çetin geçen kış mevsimini sürecinde yaşadığı zorluklara dikkat çekti.

Sosyal devlet olmanın bir kuralı olarak, hükümetin vatandaşların yaşam kalitelerini arttırmak ve yaşamlarını refah içerisinde yaşamalarını sağlamakla yükümlü olduğunu vurgulayan Yedekci, “ İki ilimizde doğalgaz tarifesine uygulanan indirim ayrımcı bir yaklaşımdır. Gümüşhane ve Bayburt’ta doğalgaz tarifesinde indirimi neden Erzurum’da uygulanmamıştır? Kış şartlarının zorluğu dendiğinde aklımıza ilk gelen şehirlerden biri olan Erzurum özelinde de çalışmalar yapılmalıdır.” dedi.

CHP’li Gülay Yedekci’nin Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması için verdiği soru önergesinde yer alan sorular şöyle:

1-Erzurum’da doğalgaz tarifesine indirim neden uygulanmamaktadır?

2-Doğalgaz tarifesine uygulanan indirim neden sadece iki il ile sınırlı bırakılmıştır?

3-Sadece iki il ile sınırlı bırakılarak yapılan indirimde zorlu kış koşullarında yaşam mücadelesi vermekte olan diğer vilayetlerimizde yaşayan yurttaşlarımıza karşı uygulanan bir ayrımcılık değil midir?

4-Kış şartlarında özellikle eksi 20 dereceden daha soğuk olan vilayetlerimizde kış mevsiminin mali etkilerinin azaltılması noktasında çalışmalar yapılması düşünülmekte midir?

5-Kış şartlarında özellikle eksi 20 dereceden daha soğuk olan vilayetlerimizin tümünde doğalgaz doğalgaz tarifelerinde indirim yapılması düşünülmekte midir?

6-Bu vilayetlerimizde yaşayan çocuklarımız sık sık hasta olmakta ve eğitimlerine ara vermek zorunda kalmaktadır. Başta çocuklar, yaşlılar ve engelliler olmak üzere tüm ihtiyaç sahiplerinin yararlanacağı bir çözüm düşünülmekte midir?

7-Bu vilayetlerimizde yaşayan ihtiyaç sahipleri için özellikle sert geçen kış mevsimi boyunca neden doğalgaz ücretsiz değildir?

8-Sosyal hukuk devleti, ihtiyacı olan vatandaşın ısınma sorununa çözüm bulmak zorunda değil midir?


Kadir Polat

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.