Deniz salyası denizlerde görülmeye devam ediyor

Marmara Deniz ‘in kıyılarını kaplayan, halk arasında “deniz salyası” olarak da bilinen “müsilaj” Anadolu Yakası’nda bazı bölgelerde görülmeye devam ediyor.

Sümüksü yapıya sahip olan Deniz salyası , Bandırma’da sahil kesimleri başta olmak üzere körfezin birçok kesiminde geniş tabakalar halini alan deniz salyası  tehlikesi her geçen gün tehlikeli boyutlara ulaşmaya başladı. Bandırma Körfezi’nin yanı sıra Misakça, Şirinçavuş, Tatlısu gibi sahil kesimlerinde de yoğun olarak görüldü . İstanbul’un Marmara denizinde  birçok kıyısında tabaka halinde biriken deniz salyası, deniz tabanında ve açıklarda da yoğunlaştı. Marmara Denizi geçen yıl sonundan bu yana deniz salyası (müsilajla) boğuşuyor. İstanbul, Adalar, Tekirdağ, Çınarcık, Bursa, Erdek, körfezler, kıyılar ve denizin dibi deniz salyasının etkisi altında. Salyaların, ayrıca denizin altını üstünden daha kötü bir hale getirmeye başladığından dolayı  deniz atları, yengeçler, küçük balıklar, kum üzerinde yaşayan canlıların solungaçları tıkandığı için öldüğü öğrenildi.  Marmara’nın sorunu olan Deniz salyasının en önemli nedeni evsel atıklar. Marmara Denizine arıtılmadan ya da yeteri kadar arıtılmadan bırakılan atıkların yarattığı kirlilik ve fosfor fazlalığı, sorunun en önemli nedeni. Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, “Acilen önlem almazsak, önümüzdeki yıllarda sık ve daha uzun periyodda göreceğiz” dedi.

Deniz salyası nedir ? nasıl oluşur ?

Deniz salyası , denizlerimizde artan deniz suyu sıcaklıkları ve insan kaynaklı baskıları (evsel ve sanayii kaynaklı atıklar, arıtım seviyelerindeki yetersizlikler, aşırı balıkçılık vs.) ile tetiklendiği düşünülen organik bir oluşum olarak biliniyor.

 

Deniz salyası insan sağlığına zararlı mı ?

Deniz salyasıyla ilgili Bandırma On yedi Eylül Üniversitesi’nden Prof. Mustafa Sarı,”Zehirli olmadığı için balık ve midyeler yenilebilir ama bazı patojen bakteriler için çok uygun bir ortam. Temastan kaçınmalıyız.” açıklamasını yaptı. Sarı, ”Organik bir oluşumdur zehirli değildir. Balık ve midye tüketmekte risk oluşturmaz” dedi.

 

Deniz salyası nasıl yok olur ? neler yapılmalı ?

Prof. Sarı “Ekosistemlerde pazarlık olmaz” diyor ve ekledi :

“Ekosistemlerin dengesi milyonlarca yılda oluşmuştur. Biz sürekli atıklarımızı Marmara Denizi’ne yükleye yükleye bu dengeyi değiştirdik. Yeni bir denge oluşmaya çalışıyor, o yüzden kısa vadede şöyle böyle olacak diyemiyoruz. Önümüzdeki günlerde Karadeniz’den gelecek yüksek akıntı sirkülasyonu değiştirirse 3 tetikleyiciden bir tanesi kırılmış olacak, o zaman biraz azalabilir. Ama aşağısı 30 metreye kadar dolu. Bu korkutucu” diyor. “Acil eylem planı hazırlamalıyız ve bundan sonra tek 1 litre bile atığı arıtmadan Marmara Denizi’ne bırakmamalıyız”.

MBB Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, , “Marmara Denizinin eylem planının yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum ile görüştük. Programında bir aksilik olmazsa bu hafta ilimize gelecek ve bir toplantı yapacağız. Buna göre de yol haritamızı belirleyeceğiz” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz