E-devlet Öğrenci Belgesi Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

1153 0

E-Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet Öğrenci belgesi sorgulama işleminizi üniversiteler yerine artık internet üzerinden de yapabilirsiniz. E-Devlet Öğrenci belgesi sorgulama işleminizde internet üzerinden yapabileceğiniz güvenli sistem E-devlet sistemidir. E-Devlet öğrenci belgesi sorgulama işlemini yalnız Yükseköğretim Kurulu’na bağlı olan üniversitelerde okuyan öğrenciler yapabilir.

E-Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulama İşlemi Artık İnternetten Yapılabilir

E-Devlet öğrenci belgesi sorgulama işleminiz için E-devlet işlemine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifreniz yoksa ve öğrenci belgesi sorgulama işlemi için okula gitmek zorunda kalmak istemiyorsanız size en yakın PTT şubesine giderek şifrenizi alabilirsiniz…

E-Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  • E-Devlet sistemi öğrenci belgesi çıkartma işleminiz için öncelikle şu “https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama” linke gidiniz.
  • Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.
  • T.C. kimlik numaranızı giriniz.
  • E-Devlet şifrenizi giriniz.
  • Girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol ediniz.
  • Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra E-Devlet sistemi ile öğrenci belgesi sorgulama işleminiz için “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

E-Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulama İşlemi Nedir?

Öğrenci belgesi işlemlerinin hız kazanması adına yapılan çalışmalar sayesinde sizlerde interneti olan her ortamda öğrenci belgenizi kolaylıkla oluşturabileceksiniz.

Öğrenci belgesi nasıl alınır

E-Devlet sistemine www.turkiye.gov.tr adresinden TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptığınızda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın verdiği hizmetlere https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama  adresinden ulaşarak “Öğrenci Belgesi Sorgulama” işlemini seçerek belgenizi oluşturabiliyorsunuz.

E-Devlet bilgileriniz ile alabileceğiniz öğrenci belgenizi, eğitim gördüğünüz okula gitmenize gerek kalmadan kolayca elde edebiliyorsunuz. Elektronik ortamda öğrenci bilgilerinize hızlı bir şekilde ulaşacabileceğiniz bu barkodlu belgeleri,  kurum ve kuruluşlara yapılacak başvurularınız için ya da diğer işlemleriniz için de kullanabileceksiniz.

Bu hizmet için sadece E-devlet şifrenizin olması yeterli. E-Devlet Kapısı hizmeti sisteminden yapılacak işlemler için ayrıca ek ücret alınmamaktadır.

E-Devlet Kapısı Üzerinden Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na Bağlı Sunulan Hizmetler;

Üniversite E-Kayıt

Üniversite E-Kayıt Belge Doğrulama

Öğrenci Belgesi Doğrulama

Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama

Yükseköğretim Mezun Belgesi Doğrulama

Çağrı Merkezi Başvuru Sonucu Sorgulama

 

Öğreni Belgesi Nedir?

Herhangi bir kuruma verilmek üzere bir kereliğine verilen, kişinin öğrenci olunduğunu gösteren yazılı belgedir. Öğrenci belgesi, okuyan bireylerin öğrenci olduğunu kanıtlayan belge niteliğindedir. Öğrenci belgesi üzerinde, öğrencilerin okulu ve kendileri ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler öğrencinin resmi işlerinde kabul gören belgedir.

 


Kadir Polat

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.