Elektronik Sigara, Sigarayı Bıraktırmıyor Aksine Öldürüyor

 

Amerika birleşik devletlerinde elektronik sigara içiminden kaynaklı olduğu tahmin edilen gizli akciğer hastalığından yaşamını yitirenlerin sayısı 31’e çıktı.

Nisan ayında ortaya çıkan gizemli hastalık ayın ilk yarısın da hastalık vakalarının 1300’e çıktığı belirtildi. ABD ajansında yer alan habere göre hastalık kontrol ve önleme merkezinde yapılan son açıklamada EVALI adı verilen gizemli akciğer hastalığından ölenlerin sayısının 31 yükseldiği söylendi. Yapılan açıklamada 8 Ekim den sonra gizemli hastalıkta vaka sayılarının 1300 kişiyi bulduğu açıklandı. Akciğer kanserine yol açan gizemli hastalıkla ilgili araştırmaların sürdüğü salt elektronik sigaradan kaynaklı olmadığı başka nedenlerden kaynaklı olma ihtimali olduğu ve konunun yetkililerce araştırıldığını bildirdi.

Vakalar’ın hastanelere başvurarak hastalıkları hakkında daha öncesinde böyle bir hastalıklarının olmadığı elektronik sigara kullanımından sonra olduğunu belirttiler. Uzmanlar bu şikayetlerle gelen hastaların nisan ayında hastanelerine geldiklerini dile getirdiler. Gizemli hastalığı diğer akciğer hastalıkları ile benzer belirtiler sergiliyor. Bu hastalığın belirtileri: halsizlik, göğüs ağrıları, nefes darlığı, solunum bozukluğu ve istifra etme olarak gözlemleniyor. Bu semptomların nedeni elektronik sigaradan mı kaynaklı ya da cihazın içine konulan farklı madde ve aromalardan mı kaynaklı olduğu henüz tespit edilmemiştir. Bulgular üzerinden yoğunlaşan bilim adamlarının sonucu ilerleyen zamanlarda açıklamaları bekleniyor.

Oktay Salış

Editörümüz Edebiyat Fakültesinden yakın zamanda mezun olup sitemizde güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz