Enkazın ortasında müzik dinleyip, pipo içen adamın hikayesi…

Suriye’deki savaşın 7. yılını geri bırakırken belki de savaşın en duygusal fotoğrafı olan bu kare, yeniden dünya gündeminde. Bombaların ardından yıkık dökük odasında pipo içip müzik dinleyen Halepli Mohammed Mohiedin Anis, diğer adıyla Abu Omar’ın hikayesi…

Suriye’deki savaşın 7. yılını geri bırakırken belki de savaşın en duygusal fotoğrafı olan bu kare, yeniden dünya gündeminde. Bombaların ardından yıkık dökük odasında pipo içip müzik dinleyen Halepli Mohammed Mohiedin Anis, diğer adıyla Abu Omar, AFP fotoğrafçısı Joseph Eid’in ölümsüzleştirdiği bu kare ile sonsuza dek hatırlanacak. Abu Omar adıyla bilinen yaşlı adamın hikayesi, eski arabalara olan tutkusuyla da dünya basınında yer etmişti. Abu Omar, Suriye’de yaşanan savaş sonrasında evini, semtini ve akrabası gibi sevdiği vintage arabalarını kaybetti.

Savaş fotoğrafları her zaman yürek burkan kareleri gün yüzüne çıkarıyor. Savaştan belki de en çok etkilenen ise her zaman çocuklar oluyor. Yürek burkan onlarca savaş karesi arasından sıyrılan bu fotoğraf karesi, zorluklara rağmen yaşamı simgelemesiyle öne çıkıyor.

EVİNİ VE SEMTİNİ KAYBETMİŞ

O fotoğraf karesi ise Abu Omar’ın yatak odasında ya da yatak odasından geriye kalanların arasında çekilmiş. Fotoğrafçı Joseph Eid, bu karenin insanların gönlüne dokunduğunu söylüyor. Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaşta 400 binden fazla insanın öldüğü ya da kaybolduğu tahmin ediliyor. Savaş sebebiyle ülkenin yarısının evlerini kaybettiği ve birçoğunun mülteci konumuna düştüğü biliniyor. Yaklaşık 3.5 milyonun üzerinde mülteciyi kabul ederek Suriyeliler’e en büyük yardımı yapan ülke de Türkiye.

VİNTAGE ARABALARA OLAN SEVGİSİYLE BİLİNİYOR

Bir kare ile tüm dünyada tanınır hale gelen Omar’ın hikayesi de oldukça popüler. Ödüllü birçok arabaya sahip olan Omar’ın arabalarından geriye yalnızca hurdalar kalmış. Aynı, çalıştırmak için elektrik bulmakta dahi zorlandığı antika pikabı gibi.

ARABALARINDAN BİRİ ZARAR GÖRDÜĞÜNDE BİR YAKINI ZARAR GÖRMÜŞ GİBİ ÜZÜLÜYOR

Bu yüzden sürekli arabalarını kontrol eden Omar, 1970’lerden beri eski araba koleksiyonu yaptığını, kedini bildi bileli antika arabalara ilgi duyduğunu söylüyor. Antika eşyalara büyük değer atfeden Omar, bu antika eşyaların tarihi ve hatıraları taşıdığını söylüyor.

SAVAŞ SONRASI KULLANILAMAZ HALE GELDİ

Eski araba tutkusu ile bilinen Abu Omar’ın (Mohiedin Anis) iç savaş öncesinde 30 adet vintage arabası vardı. Savaşın patlak vermesiyle bu araçların birçoğu çalındı ya da çatışmanın ortasında kaldığı için kullanılamaz hale geldi.

ISRARLA HAYIR DİYOR

Ciddi ekonomik sıkıntılarla boğuşulan bir dönemde olmasına karşın Omar, arabalarını satmak istemiyor. Antika arabalarıyla ayrı bir bağa sahip olan Abu Omar, bu arabaları bir sonraki nesile miras olarak bırakmak istiyor. Ülkede savaşın etkilerinin hala tam olarak bitmediğini, özellikle sağlık konusunda ciddi imkansızlıkla boğuşulduğunu da belirtmekte fayda var.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz