Erdoğan: YPG’den saldırı olursa angajman uygularız

528 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile olan görüşmesinin ardından Washington Büyükelçiliği’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, ABD’ye “YPG’den Türkiye’ye saldırı olursa hiç kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız” dediğini aktardı. Erdoğan “Suriye konusunda kapımızı çalacaklarına inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Washington’da ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinin ardından Türk Büyükelçiliği’ne gelip gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İşte Erdoğan’ın o açıklamaları:

“ABD RAKKA KONUSUNDA KARARINI VERMİŞ”

“Değerli arkadaşlar, bugün 12.30 itibarıyla Sayın Başkan Trump ile görüşmemiz oldu. İkili görüşmemizin ardından basın açıklaması yaptık. Sonra da heyetlerarası görüşmeye geçtik. Bu aynı zamanda çalışma yemeğidi. Toplam olarak 2 saat 45 dakika sürdü. Fakat maalesef bazı medya organlarının ‘Görüşme kısa sürdü’ gibi bir yaklaşım peşinde olduklarını da gördük. Sonra, gerçeğin çarpıtılması karşısında tavır göstermemize de kızıyorlar. Sen dürüst ol, canımı ye! Ama sen dürüst olmazsan, kusura bakma, tavrı her zaman görürsün! Bizler Çatladıkapı mahallesinin muhtarı değiliz. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı’yız, ülkemizi temsilen burada bulunuyoruz…”

“RAKKADA TERÖR ÖRGÜTÜYLE OLAN İŞBİRLİĞİNİZİ SAĞLIKLI BULMUYORUZ DEDİK”

“Malumunuz, baş başa görüşmenin ardından bir basın açıklaması yaptık, ardından da çalışma yemeğinde bölgedeki gelişmeler dahil tüm konuları ele aldık. İki ülke münasebetlerini masaya yatırdık. Gerek PKK-YPG, gerek FETÖ; bütün meseleleri ele aldık.

Görüşmemizde özellikle Sayın Trump’ın ‘Geleceğe yönelik sizlerle iyi işler yapacağız. Bu konuda kararlılığımız var’ ifadesini önemsiyorum. Suriye’deki, Irak’taki konulara gelince, ABD Rakka konusunda kararını vermiş durumda. Bizim de kendilerine söylediğimiz şey şu: Mevcut durumda, böyle bir yaklaşımı benimseyemeyiz, kesinlikle sizlerle beraber olamayız. Rakka’da terör örgütüyle işbirliğinizi sağlıklı bulmuyoruz.”

“SALDIRI OLURSA DİREK ANGAJMAN KURALLARINI UYGULARIZ”

“Kendilerine şunu da açıkça ifade ettik: YPG ve PYD’den Türkiye’ye herhangi bir saldırı olursa, hiç kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız. Nitekim biz Rai’de zaten bunları yaptık, Cerablus’ta, El Bab’da yaptık. Türkiye ne yapabileceğini ortaya koydu. ‘Bırakın terör örgütlerini, gelin terörle mücadeleyi beraber yapalım’ dedik. Maalesef buna yanaşmadılar. ‘Münbiç’i boşalttık’ dediler ama böyle bir şey olmadı. Nitekim hâlâ oradalar. Mümbiç’te, Rakka’da DEAŞ’ı bitirdiğiniz zaman oralara kim yerleşecek? Oraların yerli halkı kim? Araplar. Peki oraları siz Kürtlerle mi dolduracaksınız? O zaman Araplarla Kürtleri vuruşturacaksınız demektir.”

“KUŞAK OLUŞTURULMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

“Temenni ederim ki gerek Münbiç, gerek Rakka’da terörle mücadele tam bir adımla bitsin, tamamlansın. Türkiye olarak biz de kendi sorumluluk alanımızda terörle mücadele için gerekenleri yapacağız. Terör örgütlerine içeride de dışarıda da nefes aldırmayacağız. Bir kuşak oluşturulmasına müsaade etmeyeceğiz. Kararlılığımızı sürdüreceğiz. Ayrıca ekonomik konuları, FETÖ ile ilgili süreci konuştuk. Temenni ederim ki bundan sonraki süreçte gerek arkadaşlarımızla, gerekse güvenli hattan bizzat kendisiyle konuşmak suretiyle temasta olmak konusunda mutabık kaldık.”


Kadir Polat

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Leave a comment