Estetik cerrahları ikaz ediyor!

Sadece cerrahi değil, cerrahi olmayan estetik işlemleri de erteleyin diyen plastik cerrahlar, koronavirüs sürecinde estetik ameliyatlarıyla ilgili uyarılarda bulundu.

Plastik Cerrahi Derneği, evde geçirilen dönemin estetik ameliyatlar için bir fırsat olarak değerlendirilmemesi için kamuoyunu uyardı. Hastanelerin yükünü azaltmak, mecbur olmadıkça ameliyat gibi bağışıklığı düşürecek işlemlerden uzak durmak ve virüs olabilecek ortamlardan ayrışmak için bu çağrıya uymak hayati önem taşıyor.

Plastik cerrahi, sanılanın aksine sadece estetik cerrahi değildir. Branşın tam adı “Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi”dir. O nedenle plastik cerrahi hastaları deyince kendi içinde bunları ayırmakta yarar var. Halkımızın ilk aklına geldiği gibi bir estetik işlemden bahsediyorsak salgın hastalık dönemlerinde bunların ertelenmesi gerekir. Ancak bu işlem yine plastik cerrahinin konusuna giren travma yani kazalar ve yaralanmalar gibi acil müdahale gerektiren işlemlerse beklenmeden müdahale edilmelidir.

“HEKİMİN AMELİYATI REDDETMESİ GEREKİYOR”
Toplum sağlığını ve hekimlik etik değerlerini önceleyen bir hekim, böylesi bir dönemde özellikle aciliyeti olmayan, estetik ve güzellik amaçlı ameliyat veya girişimleri yapmayı aklına bile getirmemeli. Ancak salgının boyutunu ve kendisine verebileceği zararı göremeyenlerin böyle talepleri olabiliyor.

“TRAVMALAR EN ACİL HASTALARDIR”
Bu süreçte hangi ameliyatları sürdürüyorsunuz?

Plastik Cerrahide travmalar en acil hastalardır. Örneğin, el ve yüz yaralanmaları, bu bölgelerin yumuşak doku ve kemik yaralanmaları, el, kol, parmak kopmaları gibi… Yanıklar, yumuşak dokunun acil müdahale gerektiren enfeksiyonları da unutulmamalı… Bu hastaların ertelenmesi mümkün değildir. Öte yandan kanser hastalarının tedavisinin de çok gecikmeden yapılması gerekir. Özellikle deri kanseri ve meme kanseri hastalarının ameliyatları da bu grupta. Bu tür hastaların tedavilerine Plastik cerrahi kliniklerinde mümkün olduğunca devam ediliyor.

Yakın dönemde ameliyat olmuş kişiler nelere dikkat etmeli?

Ameliyat olmanın, özellikle genel anestezi almanın vücut direncini ve dengelerini sarsan bir işlem olması nedeniyle bu hastalarımızın böyle salgın dönemlerinde daha dikkatli olup şüpheli kişilerle temasta olmamaya daha çok özen göstermeleri gerekir. Ameliyat sonrası bir de salgın hastalığa maruz kalmak hayati açıdan da ciddi bir risk taşır.

Plastik cerrahlar bu zamanlarda artan vakalar için herhangi bir çalışma yapıyor mu ya da süreç bu şekilde ilerlerse sizlere nasıl bir sorumluluk düşebilir?

Bizler öncelikle hekimiz. Ülkemiz ve insanımız için bize verilecek görevleri yapmaya hazırız. Hekimlik, insanı yaşatma sanatıdır. Bu dönemde birinci önceliğimiz budur. Şu anda, hastanelerin pandemi planında, ön saflarda, enfeksiyon hastalıkları, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları, yoğun bakım ve anesteziyoloji hekimleri var. Hekim kimliğimizle pandemi döneminde bu tür vakalarda elimizden geldiğince meslektaşlarımıza yardım etmeye ve ülkemiz insanına hizmet vermeye hazırız.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz