Evde çocuğunuzla kaliteli vakitler geçirmenin en iyi yolu!

Corona virüsü günlerinde evde kalan aile fertlerinin bu süreci gerek fiziksel gerekse psikolojik açıdan en sağlıklı şekilde geçirmeleri önem taşıyor. Tüm dünyayı sarsan corona virüsü nedeniyle eve kapanan çocukların evde yapabilecekleri konusunda önemli tavsiyelerde bulundu.

Virüs salgını nedeniyle evde kapalı kalan çocuklarla neler yapılabileceği ve onlarla nasıl konuşulabileceğine dair değerlendirmelerde; “Sakin olun ve güven verin. Çocuklar sizin sözel ve sözel olmayan tepkilerinize bakar ve izlerler. Corona virüsü hakkında sizin söyledikleriniz ve yaptıklarınız çocuğunuzun kaygısını arttırabilir veya azaltabilir” izlenim oluşturulabilir.

Ailelere, ödev, görev ve diğer aktivitelerini yapmaları için çocukları teşvik etmeleri; “Uzaktan eğitim de başladı, günü etkin biçimde bölmek, planlamak önemli. Kaliteli zaman geçirme, öncelikle günü etkin biçimde planlayıp hem görev hem de keyifli işler yapmaya zaman ayrılarak mümkün olabilir.” tavsiye ediliir.

Gün içerisinde gerçekleştirilen görevler sonrasında çocuk ya da gencin seçtiği aktiviteyi (oyun oynamak, sohbet etmek, birlikte bir şey izlemek, bir şey pişirmek, bir hobiye zaman ayırmak vb.) gerçekleştirmek kaliteli zaman geçirme ihtimalini arttırmasıyla önem taşır.

İnsanların bir şeyleri kontrol edebildiklerini düşündüklerinde kendilerini daha rahat ve huzurlu hissettiklerini  “Bu nedenle evde oluşturulacak kural ve rutinleri çocuklarla birlikte oluşturmakta yarar vardır. Ancak küçük çocuklar, her zaman daha keyifli olanı seçmeye eğilimli olabilir. Böyle bir durumda ise, çocuğun o günün keyifli aktivitesinin ne olacağına karar vermesi işe yarayabilir” belirtilir.

İki yaş ve altındakilere hiç önerilmez. Sonrasında ise eğitici bir program ise yaşına göre 10 dakika ile başlanabilir. En fazla süre ise iki saat olmalı. Aslında hiçbir aktivite bu kadar uzun sürdürülmemeli. Tek seferde iki saatten fazla ders başında da kalmamalı, zira kişinin konsantrasyonu kaybolur. Çocuğun TV ve tablet ile ne şekilde vakit geçirdiğini bilmek de çok önemli olmasında fayda sağlar.

Çocuğun TV veya internet üzerinden salgına dair ne tür bilgilere ulaştığının da denetlenmesi gerektiğini belirten Koçkar, “Onların yanında endişe verici haberler dinlenmemeli, izlenmemeli.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz