Evde Kalın! Kendinizi sevdiklerinizden nasıl izole etmelisiniz?

Tüm Dünya olarak koronavirüse salgınına yönelik oyun planımız, sosyal mesafelendirme kurallarını kullanarak, hastalığa yakalanan insan sayısını olabildiğince azaltmak ve bu süreyi, ilaç veya aşı üretilene kadar uzatmak. Çünkü tüm ülkelerin hastanelerinin ve sağlık personelinin belirli kapasiteleri var ve bunları bir anda aşmamız halinde, İtalya’da ve İspanya’da gördüğümüz felaketler yaşanacak.
Kendi kendine karantinaya almak bu süreçteki amaç, kendisini sevdiklerinizden ve diğer insanlardan yeterince uzun bir süre izole ederek, hastalığı taşıdığınızdan emin olana veya tamamen iyileşene kadar onlara bulaşmasına engel olmaktır.

Bunun için yapmanız gerekenler şöyle:
Zorunlu Olmadığı Sürece Evden Çıkmayın!
Kendi kendine karantina altındayken evden çıkmanın en makul nedeni, önceden anlaştığınız doktorunuzla görüşmektir. Ev alışverişlerinizi ve benzeri işleri başkalarına yaptırın. Sizi rahatlatacak olan oda içinde vakit geçirmenizi kolaylaştıracak bilgisayar, televizyon, radyo, cep telefonu, tablet, vb. araçları alın. Kafanızdan olumsuz etkileri atmak için bişeylerle meşgul olun.

Sık Dokunduğunuz Yüzeyleri Dezenfekte Edin!
Evin içinde sık dokunulan yüzeyleri her gün en az 1 defa dezenfekte edin. Bu yüzeylerin başında gelenler şöyle:

-Kapı kolları
-Klozet kapakları, sifonlar, vb.
-Musluk düğmeleri, tutacakları, vs.
-Tezgahlar
-Klavye ve fare
-Cep telefonları, tabletler, diz üstü bilgisayarlar
-Işık düğmeleri
-Uzaktan kumandalar
-Cüzdanlar ve çantalar
-Diğer tutacaklar
Dezenfektasyon için normalde kullandığınız temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz. Yüzeyleri temizlerken kullan-at eldivenler ile işinizi daha pratik hale getirir. Bu eldivenleri her kullanımdan sonra çöpe atmayı sakın unutmayın. Eğer temizlik bezi kullanıyorsanız, bu bezleri her kullanımdan sonra sabunlu suyla veya çamaşır makinasında yıkayınız. Temizlik öncesinde ve sonrasında ellerinizi en az 20 saniye boyunca, sabunlu suyla yıkayınız.

Ortak Eşyalar Kullanmayın!
Bu süreçte elinizin, ağzınızın, burnunuzun, gözlerinizin ve yüzünüzün değeceği her şey diğer ev sakinlerinin eşyalarından ayrı tutulmalıdır. Bunların başında gelen eşyalar şöyle sıralanabilir:

-Bardaklar (özellikle de su bardaklarınızı net bir şekilde ayırmayı unutmayın)
-Çatal, bıçak, kaşıklar ve yemek yeme ile ilgili diğer tüm eşyalar
-Havlular (özellikle de banyo el havlularını ayırmayı unutmayın, daha sağlıklısı kağıt havlu kullanın)
Kıyafetlerinizi ve diğer eşyaları en az 60 derecede ve sık sık yıkayın.

Sağlıklı Beslenin ve Egzersiz Yapın!
Sizi koruyacak olan, düzgün, dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Ayrıca odanıza kapanıp kaldığınızda, egzersiz yapmayı unutmayın. Hafif yerinde koşu, gerinme, esneme, şınav, mekik vb. hareketlerle her gün en az 30 dakika egzersiz yapıp uygulayabilirsiniz.

Evde Kalın, Kendinizi Ve Sevdiklerinizi Koruyun!
Bu süreçte bu adımları uygulayabilmek hem kendi psikolojik sağlığınızı hem de sevdiklerinizi koruyabilirsiniz.  Ancak bu salgını ve kendi kendine karantina sürecinde günlük rutini geliştirmek, burada sunduğumuz önerileri denemek için bir fırsat olarak görmeye çalışın. Unutmayın ki Dünya’nın dört bir yanından bilim insanları bizi bu salgından olasılıkla çıkarabilmek için gece gündüz demeden araştırma yapıyorlar. Bunun için evde kalın, kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun! En kısa zamanda hep birlikte atlatacağız! Ve sıradan hayatımıza döneceğiz!

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz