İki Tüketiciden Bir’i Aldığı Ürünü Geri İade Ediyor

 

 

Tüketici hakları ve bu önemli hakların bilinirlik düzeyi, üretim-tüketim döngüsünün yaşamsal yönlerinden biri olarak görülüyor. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin’e göre, ülkemizdeki tüketiciler kendi hakları hususunda bilinçleniyorlar. Şahin, her sene birbirinden farklı konularla ilgili sayıları binleri bulan şikâyet aldıklarını ifade etti.

 

Satıcıların ve alıcıların karşılıklı hak ve sorumluluklarının dikkate alınması, ticaretin vazgeçilmez şartlarından biri sayılıyor. Tüketiciden satıcıya ulaştırılan iade isteklerinin sayıca fazla oluşunun, satıcılar açısından iyi bir durumu meydana getirmediğini vurgulayan Şahin, tüketicinin üründen memnuniyet duymayışının ve iade talebinde bulunuşunun bir güvensizlik hâline işaret ettiğini sözlerine ekledi.

 

Şahin, kendilerine ulaştırılan iade odaklı şikâyetler incelendiğinde, bu iade isteklerinin yüzde doksan oranında, ilk olarak cep telefonları olmak üzere, elektronik eşyalara ilişkin olduğunu aktardı.

 

Mahmut Şahin, iade taleplerindeki sayısal yüksekliğin kaynağında, uzaktan alışverişler sonucu alıcıya vaat edilenden farklı tür ve biçimde ürünlerin gönderilişin’in yattığını belirtiyor. Bunun altyapı düzeyindeki hazırlıkların tamamlanmış olmayışından ileri geldiğini söyleyen Şahin, 100 tüketiciden 58’inin iade isteğinde bulunuşunu bu sorunlara bağlıyor.

 

Oktay Salış

Editörümüz Edebiyat Fakültesinden yakın zamanda mezun olup sitemizde güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz