“İSTANBUL TRAFİĞİ HER YIL FAZLADAN 219 SAATİMİZİ ÇALIYOR”

520 0

“Trafik Sıkışıklık Endeksi” ne göre dünyada en çok trafik sıkışıklığı yaşanan şehir olan İstanbul’da araç sürücüleri trafikte yüzde 58’lik bir gecikme yaşamaktadır. Endekse göre, İstanbul’daki sürücüler, 30 dakikalık bir mesafeyi yüzde 109’luk gecikmeyle 62 dakikada kat etmekte ve bir araştırmaya göre, İstanbul’da yaşayan bir sürücü, yılda fazladan ortalama 219 saatini trafikte geçirmektedir. Yerel yönetim ve merkezi idarenin yanlış, plansız ve yanlı ulaşım politikaları İstanbul trafiğinin giderek içinden çıkılmaz bir hal almasına sebep olmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ortaya koyduğu veriler değerlendirildiğinde trafik sıkışıklığının nedenlerinin başında özel araç sahipliği ve özel araç kullanımının artış göstermesi ile İstanbul trafiğini yöneten kurumlar ve İBB’nin yanlış uygulamalarının geldiği görülmektedir. Otopark sorunu ve yolların verimsiz kullanılması yerel yönetimlerin ranta dönük yaklaşımının getirdiği olumsuz sonuçlardır. Yapılan araştırmalarda kent içi ulaşımda kullanılan yolların yüzde 50’sinin verimli olarak kullanılmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra cadde ve sokakların otopark alanına dönüştürülmesi, araçların çift sıralı park etmesi yolları kullanılmaz hale getirmiştir. Otopark alanlarının yetersizliği, mahallelerde ve ilçe merkezlerinde bulunan otoparkların çoğunlukla ücretli oluşu halkı mağdur etmektedir. Evinin önüne aracını bırakan yurttaşlarımız araçlarının çekilmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalmakta ancak aracını güvenle ücretsiz olarak bırakabileceği bir araç park alanı bulamamaktadır. Evinin önünden aracı çekilen yurttaşlar yüksek çekici ve park ücretleri ile karşılaşarak daha da mağdur edilmektedir. Ulaşımı rahatlatması planlarıyla yapılan köprüler ve tünellerin trafiği rahatlatmamaktadır ve geçiş ücretleri kişilerin sürekli kullanımını mümkün kılamayacak yüksekliktedir. Her gün bir yakadan diğer yakaya çalışmak için gidip gelmek durumunda olan kişilerin Avrasya tüneline günlük 33,20TLödeme yapması gerekmektedir. Bu durumda İstanbul halkı bu köprü ve tünelleri kullanamamaktadır. İstanbul’da caddeler adeta bir açık otopark haline dönüşmüştür ve İstanbulluların trafik çilesi giderek artmaktadır.


Kadir Polat

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.