İstanbul’da 27 Temmuz 2017 afeti

588 0

İstanbul 9 gün aradan sonra ikinci kabusunu yaşadı. 18 Temmuz’daki selin ardından dün de yağmur İstanbul’da hayatı felç ederken, yaklaşık 20 dakika sürmüş olan dolu ve yağmur nedeniyle yüzlerce ev, iş yeri ve araçlar hasara uğradı. Avrasya Tüneli kapandı, Atatürk Havalimanı’ndan uçaklar kalkamadı, deniz ulaşımı ise felç oldu. Çok sayıda kişi yaralandı. 20 dakika fırtına ve dolu ile birlikte 30-40 kilogram arasında yağışın kaydedildiğini bildirdi.

Günlerdir geleceği konuşulan şiddetli yağış ve fırtına dün saat 15.00’te Trakya bölgesinden yurda girdi ve Marmara bölgesini esir aldı. Saat 18:00 sıralarında kentin üstünü kaplayan kara bulutlar önce dolu ardından da yağmur olarak yere düştü. 20 dakikada yüzlerce ev, işyeri ve araç hasara uğradı.

Kameralara altgeçitlerde yüzenler, dolular yüzünden kırılan araba camları takıldı.

TRAFİK FELÇ OLDU

E-5 ve TEM otoyolu başta olmak üzere kent genelinde araç trafiği felç oldu. Sular nedeniyle kapanmış olan yol belediyeye bağlı iş makineleri tarafından yaklaşık 1 saatte açıldı.

Bazı araçlar su nedeniyle yolda kaldı. Yoğun yağan yağmur, yolları göle çevirdi. Bazı araçlar yolda kaldı. Çalışmayan araçlar, vatandaşların yardımıyla su birikintilerinden çıkarıldı. Trafik saat 20.30 itibariyle normale dönebildi.

HAVA GECE GİBİ KARARDI

Afeti andıran yağmur ve fırtına nedeniyle insanlar panik yaşadı. Üst geçitten ve panolardan fırlayan panolar yollara savruldu.

Ani bastıran fırtına ve yağmur, insanlara zor anlar yaşattı. Yenibosna’da, 10 dakika arayla hava gece gibi karardı. Fırtına ve yağmurdan kaçmaya çalışanlar kendilerine sığınak aradı. Metrobüs duraklarında üstgeçitteki vatandaşlar aşırı yağmur ve fırtınadan panik halinde kaçmaya çalıştılar.

HAYDARPAŞA’DA VİNÇ DEVRİLDİ

İstanbul’da da etkili olan şiddetli fırtına nedeniyle Haydarpaşa Limanı’ndaki tonlarca ağırlığındaki 3 vinç devrildi. Bir vincin yağ varillerinin üzerine devrilmesi sonucu yangın çıktı. Vinçlerden birisi liman girişindeki bekçi konteynerinin üzerine devrildi.

Devrilen konteyner içerisinde bulunan bir gümrük muhafaza memuru mahsur kaldı. İtfaiye ekipleri mahsur kalan memuru kısa sürede müdahale etti. Kurtarılan kişi tedavi için ambulans Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne götürüldü. Yağ varillerinin üzerine devrilen vinç sonrası yangın çıktı. Çıkan yangın yaklaşık 1 saatte itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Öte yandan limanda çok sayıda ihracat için hazır bulunan konteyner hasar gördü.

UÇAUŞLAR BİLE ETKİLENDİ

ATLASGLOBAL Hava Yolları’nın İstanbul-Ercan seferini yapan yolcu uçağı Atatürk Havalimanı’dan kalkışından kısa bir süre sonra doluya yakalandı. Uçak Atatürk Havalimanı’na iniş yaparken, uçakta Radom olarak adlandırılan burun kısmında ciddi hasar meydana geldi. Dolu yağışına giren kokpit camları çatlayan uçağın pilotu taksi yolunda yandaki camlara bakarak ilerledi. Atatürk Havalimanı’na inmek isteyen uçaklar havada tur atarken bazı uçaklar farklı meydanlara yönlendirildi.


Kadir Polat

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Leave a comment