Kanada da Hendek ateşi tekrardan

Kanada’da yaşayan evsiz nüfusunda, Birinci Dünya Savaşı’nın hüküm sürdüğü 1914-18 seneleri arasında milyonlarca askeri enfekte eden “hendek ateşi” hastalığının yeniden ortaya çıktığı bildirildi.

Kanadalı yetkililer, Manitoba eyaletine bağlı Winnipeg kentinde yaşayanevsiz bir erkekte Birinci Dünya Savaşı askerlerini enfekte eden “hendek ateşi” isimli bulaşıcı hastalığın tespit edildiğini söylenildi. Vücut bitlerinin dışkısında bulunan bartonalla quintana bakterisinden kaynaklanan hastalık nedeniyle 1914-1918 yılları arasında hüküm süren savaşta yaklaşık bir milyon asker enfekte oldu.

 DEVAM EDEN YÜKSEK ATEŞ

Kötü hijyen koşulları nedeniyle ortaya çıkmış hendek ateşinin belirtileri arasında yaygın olarak beş gün boyunca kesintisiz devam eden 40 derece ateş, bacak ağrısı, göğüste kızarıklık, baş ağrısı ve baş dönmesi belirtileri oluşuyor. Ortalama iyileşme süresi bir ay olmasına rağmen, bazı hastalarda semptomlar üç aya kadar devam edebiliyor. Ancak, hastalığın uzun iyileşme süresine nedeniyle ölümcül olabilen ağır kalp problemleri ve beyin hasarı ortaya çıkabiliyor.

HENDEK ATEŞİ VAKALARI Kanada da  ARTTI

 

Bunları da sevebilirsiniz